Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Jak se bude jmenovat?

Jak se bude jmenovat?

NameExoWorlds - pomozme s názvy exoplanet Autor: IAU
NameExoWorlds - pomozme s názvy exoplanet
Autor: IAU
Mezinárodní astronomická unie (IAU) zodpovídá za oficiální, unikátní a světově používaná jména vesmírných objektů. Vzhledem k zájmu veřejnosti o exoplanety se IAU rozhodla pořádat celosvětovou soutěž k pojmenování vybraných exoplanet a jejich hvězd. Astronomické společnosti a další nezisková sdružení se zájmem o astronomii mohou zaslat svoje návrhy. Potom proběhne veřejné hlasování a vítězné návrhy budou posvěceny IAU a budou moci být používány vedle existujícího vědeckého označení.

Hlasování bude probíhat na stránkách NameExoWorlds.org.

Mezinárodní astronomická unie (IAU) nabízí veřejným organizacím zajímajícím se o astronomii (sem spadají planetária, amatérské astronomické kluby a společnosti a další zájmová uskupení) možnost se zaregistrovat na stránkách directory.iau.org (tam jsou uvedeny všechny podrobnosti) - z České republiky zatím není zaregistrován nikdo. Termín registrace je 31.12. 2014.

V lednu 2015 budou zaregistrované skupiny vyzvány k volbě 20-30 exosvětů, které budou pojmenovány, od února budou posílat své návrhy. Od dubna 2015 bude probíhat veřejné hlasování. Výsledky (shlédnuté pracovní skupinou pro veřejné pojmenování planet a planetárních systému IAU) budou vyhlášeny během XXIX valného shromáždění IAU v srpnu 2015 (proběhne v Honolulu, USA).

Registrace na stránkách IAU by do budoucna měla sloužit i jako platforma pro globální astronomickou komunitu.

Odkazy




O autorovi

Štítky: HelpNameExoplanets


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »