Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Chat s Astronomkou 2023

Chat s Astronomkou 2023

logo akce Chat s astronomkou
Autor: Chat s astronomkou

V rámci Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě vás chceme pozvat na Chat s Astronomkou, sérii aktivit organizovaných astronomkami Astronomického ústavu Akademie věd České republiky (AsÚ AV ČR) ve spolupráci s Masarykovou univerzitou.

V minulosti byla účast žen v astronomickém výzkumu velmi nízká, ale to už dnes naštěstí neplatí. Astronomie je obor pro všechny. Abychom zviditelnily přítomnost žen ve výzkumu vesmíru a ukázaly mladším generacím, že hvězdy, i když jsou daleko, jsou na dosah, pořádáme několik akcí mezi 11. únorem (Mezinárodní den žen a dívek ve vědě) a 8. březnem (Mezinárodním dnem žen).

A co jsou tyto akce?

Chat s Astronomkou – školní varianta. Mezi 11. únorem a 8. březnem si s mohou učitelé domluvit chat s třídou. Žáci se k chatu připojí v malých skupinách. Obzvláště zveme učitele vědeckých předmětů a také cizích jazyků, protože mnoho astronomek na AsÚ AV ČR je původem ze zahraničí a kromě angličtiny mluví i dalšími jazyky.

Živý přenos. V pondělí 27. 2. v 19:30 můžete sledovat diskusi mezi slunečními, stelárními a galaktickými astronomkami. Bude streamována na Youtube kanálu Astronomického ústavu AV ČR, kde také můžete pokládat dotazy.

Chat s Astronomkou – klasická varianta. Ve čtvrtek 2. 3. mezi 18:00 a 21:00 bude na stránkách ASU AV ČR zprovozněn chat, na kterém můžete diskutovat s připojenými astronomkami. Všechny aktivity se opírají o realitu mezinárodní vědecké komunity, a tudíž všechny budou kombinovat češtinu a angličtinu.

Další informace najdete na webu ASU AVČR: https://www.asu.cas.cz/chat-s-astronomkou. Máte-li zájem o školní variantu chatu pro sebe nebo třeba pro třídu, kterou navštěvují vaše děti, požádejte učitele, ať nám napíší. (rivas@asu.cas.cz, martina.pavelkova@asu.cas.cz).

Proč si myslíme, že aktivity jako tato jsou důležité? Když se zeptáte astronomů, nebo lidí s podobně odborným zaměřením, často mluví o osobě, která je v dětství nebo mládí ovlivnila. A kdo ví, třeba tou troškou, která někoho povzbudí k zájmu o vědu a později k vědecké kariéře, může být i akce jako naše.

Statistika IAU: relativní počet žen a mužů mezi členy IAU (celkem a pro vybrané země) Autor: Chat s astronomkou
Statistika IAU: relativní počet žen a mužů mezi členy IAU (celkem a pro vybrané země)
Autor: Chat s astronomkou

A proč vlastně mluvíme v této souvislosti o ženách a genderu, když astronomie je pro všechny? Je, ale rozdíly tu bohužel stále ještě jsou. V České republice, stejně jako v mnoha jiných zemích, je hodně žen v počátečních fázích vědeckého vzdělávání (magisterské studium), ale s každým dalším kariérním krokem se jejich relativní počet zmenšuje. To naznačuje, že zájem o vědu ze stran žen existuje, ale realita je ovlivněna jinými sociálními faktory. Obrázek ukazuje poměrné zastoupení mužů a žen mezi členy Mezinárodní astronomické unie – pro unii jako celek, pro Českou republiku a pro země, ze kterých pocházejí astronomky účastnící se našich aktivit.

Těšíme se na vás v rámci akci Chat s Astronomkou!

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Ženy ve vědě
[2] Statistiky na stránkách Mezinárodní astronomické unieO autorovi

Štítky: Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, Astronomický ústav AV ČR, IAU


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »