Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Chat s Astronomkou 2023

Chat s Astronomkou 2023

logo akce Chat s astronomkou
Autor: Chat s astronomkou

V rámci Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě vás chceme pozvat na Chat s Astronomkou, sérii aktivit organizovaných astronomkami Astronomického ústavu Akademie věd České republiky (AsÚ AV ČR) ve spolupráci s Masarykovou univerzitou.

V minulosti byla účast žen v astronomickém výzkumu velmi nízká, ale to už dnes naštěstí neplatí. Astronomie je obor pro všechny. Abychom zviditelnily přítomnost žen ve výzkumu vesmíru a ukázaly mladším generacím, že hvězdy, i když jsou daleko, jsou na dosah, pořádáme několik akcí mezi 11. únorem (Mezinárodní den žen a dívek ve vědě) a 8. březnem (Mezinárodním dnem žen).

A co jsou tyto akce?

Chat s Astronomkou – školní varianta. Mezi 11. únorem a 8. březnem si s mohou učitelé domluvit chat s třídou. Žáci se k chatu připojí v malých skupinách. Obzvláště zveme učitele vědeckých předmětů a také cizích jazyků, protože mnoho astronomek na AsÚ AV ČR je původem ze zahraničí a kromě angličtiny mluví i dalšími jazyky.

Živý přenos. V pondělí 27. 2. v 19:30 můžete sledovat diskusi mezi slunečními, stelárními a galaktickými astronomkami. Bude streamována na Youtube kanálu Astronomického ústavu AV ČR, kde také můžete pokládat dotazy.

Chat s Astronomkou – klasická varianta. Ve čtvrtek 2. 3. mezi 18:00 a 21:00 bude na stránkách ASU AV ČR zprovozněn chat, na kterém můžete diskutovat s připojenými astronomkami. Všechny aktivity se opírají o realitu mezinárodní vědecké komunity, a tudíž všechny budou kombinovat češtinu a angličtinu.

Další informace najdete na webu ASU AVČR: https://www.asu.cas.cz/chat-s-astronomkou. Máte-li zájem o školní variantu chatu pro sebe nebo třeba pro třídu, kterou navštěvují vaše děti, požádejte učitele, ať nám napíší. (rivas@asu.cas.cz, martina.pavelkova@asu.cas.cz).

Proč si myslíme, že aktivity jako tato jsou důležité? Když se zeptáte astronomů, nebo lidí s podobně odborným zaměřením, často mluví o osobě, která je v dětství nebo mládí ovlivnila. A kdo ví, třeba tou troškou, která někoho povzbudí k zájmu o vědu a později k vědecké kariéře, může být i akce jako naše.

Statistika IAU: relativní počet žen a mužů mezi členy IAU (celkem a pro vybrané země) Autor: Chat s astronomkou
Statistika IAU: relativní počet žen a mužů mezi členy IAU (celkem a pro vybrané země)
Autor: Chat s astronomkou

A proč vlastně mluvíme v této souvislosti o ženách a genderu, když astronomie je pro všechny? Je, ale rozdíly tu bohužel stále ještě jsou. V České republice, stejně jako v mnoha jiných zemích, je hodně žen v počátečních fázích vědeckého vzdělávání (magisterské studium), ale s každým dalším kariérním krokem se jejich relativní počet zmenšuje. To naznačuje, že zájem o vědu ze stran žen existuje, ale realita je ovlivněna jinými sociálními faktory. Obrázek ukazuje poměrné zastoupení mužů a žen mezi členy Mezinárodní astronomické unie – pro unii jako celek, pro Českou republiku a pro země, ze kterých pocházejí astronomky účastnící se našich aktivit.

Těšíme se na vás v rámci akci Chat s Astronomkou!

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Ženy ve vědě
[2] Statistiky na stránkách Mezinárodní astronomické unieO autorovi

Štítky: Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, Astronomický ústav AV ČR, IAU


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »