Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Jak "uvařit" planetu

Jak "uvařit" planetu

Recepet: Vezměte skálu (asi 13 tisíc kilometrů v průměru), oxid uhličitý, vodní páru a metan. Umístěte na stabilní kruhovou dráhu okolo hvězdy slunečního typu. Vzdálenost volte přibližně 1AU. Po dobu jedné miliardy let zahřívejte v průměru na 10°C.

V průběhu několika příštích let se budou vědci JPL věnovat podobným receptům a různě měnit jejich složení. Samozřejmě nebudou používat reálné materiály, ale výkonné počítače. Virtual Planetary Laboratory (VPL) bude vybavena výkonnými počítači na kterých bude pracovat tým 28 výzkumníků z různých oborů - od statistiky po biologii. Cílem je určit vlastnosti obyvatelných planet. Na vyhledávání takových planet se poté zaměří programy hledající planety obíhající vzdálené hvězdy.

"Snažíme se uvnitř počítače vytvořit planetu pozemského typu", uvádí Dr. Vikki Meadows, ředitel VPL.

V první fázi projektu se bude tým snažit modelovat známé planety - Venuši, Zemi, Mars. Porovnámím modelů s reálnými daty z observatoří bude možné zjistit kvalitu simulací. V další fázi se budou modelovat neobyvatelné planety a planety, kde by se život mohl udržet. Na základě těchto simulací bude sestaven pozorovací program na vyhledávání "obyvatelných" planet.

Zdroj: NASA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »