Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Když se srazí exoplanety

Když se srazí exoplanety

Srážka exoplanet u hvězdy HD 131488
Srážka exoplanet u hvězdy HD 131488
Pomocí dalekohledu Gemini South Telescope (Chile) objevili astronomové University of California (UCLA) přítomnost prachu jako důkaz vzniku mladých kamenných planet v okolí hvězdy, vzdálené od Země asi 500 světelných roků. Tato pravděpodobná extrasolární soustava je však od naší Sluneční soustavy velmi odlišná.

"Až doposud byl teplejší prach, objevený kolem jiných hvězd, svým složením velmi podobný materiálu planetek nebo komet ve Sluneční soustavě," říká Dr. Carl Melis, vedoucí skupiny astronomů. "Nově objevený prach v okolí vzdálené hvězdy je zcela odlišný." Carl Melis o tomto objevu informoval ve Washingtonu na 215. konferenci Americké astronomické společnosti.

Hvězda známá jako HD 131488 je obklopena teplým prachem v oblasti, označované jako terestrická zóna planet. "Co dělá hvězdu HD 131488 ve skutečnosti unikátní, je přítomnost neznámého druhu prachu, uvolněného zřejmě při srážce těles, stejně tak jako přítomnost studeného prachu daleko od hvězdy," říká Dr. Benjamin Zuckerman, profesor fyziky a astronomie na UCLA, který je spoluautorem výzkumné práce. "Tyto dva charakteristické znaky odlišují hvězdu HD 131488 od jiných hvězd, u kterých byl rovněž získán důkaz přítomnosti velkého množství prachu v místě předpokládaného výskytu terestrických planet."

Sluneční soustava planetární systém HD 131488
Sluneční soustava planetární systém HD 131488
K pozorování hvězdy HD 131488 v oboru infračerveného záření astronomové použili přístroj nazvaný T-ReCS, instalovaný na dalekohledu South Gemini Observatory. Výzkumníkům poskytl data, která byla použita k analýze teplého prachu v oblasti v těsné blízkosti hvězdy. "Je typické, že prach či drobné úlomky materiálu v okolí našeho Slunce či jiných hvězd obsahují především různé druhy olivínů, pyroxenů či křemičitanů, tedy minerálů obvykle se vyskytujících na Zemi," říká Melis. "Prach v okolí hvězdy HD 131488 je ale naprosto odlišný."

Melis se svým týmem spolupracovníků je toho názoru, že přijatelným vysvětlením pro nezvykle velké množství teplého prachu je fakt, že se jedná o pozůstatek nedávné kolize dvou kamenných planetárních těles. Takováto srážka by poskytla odpovídající množství prachových částic, které je potřebné k vysvětlení získaných výsledků pozorování.

Ačkoliv prach záhadného složení je u hvězdy HD 131488 lokalizován do vzdálenosti srovnatelné se vzdáleností Země od Slunce, tým vědců rovněž objevil studený prach ve vzdálenosti zhruba 45krát větší. Tato oblast vnějšího prachu je určitým analogem Kuiperova pásu ve Sluneční soustavě, což je oblast za drahou planety Neptun, kde kolem Slunce krouží velké množství těles menších rozměrů.

Hvězda HD 131488 se nachází v souhvězdí Kentaura a je 3krát hmotnější a 33krát svítivější než Slunce. Hvězda je součástí velké hvězdotvorné oblasti na jižní obloze, která je známá jako asociace Centaurus-Lupus, která je tvořena hvězdami, jejichž stáří se pohybuje kolem 10 miliónů roků. To je ve velkém kontrastu se stářím Slunce, které je 4,6 miliardy roků.

Zdroj: www.gemini
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »