Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  38. konference o výzkumu proměnných hvězd

38. konference o výzkumu proměnných hvězd

Ve dnech 17. až 19. listopadu 2006 proběhne na hvězdárně ve Valašském Meziříčí konference věnovaná problematice proměnných hvězd. Toto každoroční setkání profesionálních i amatérských astronomů bude mít letos netradiční náplň. Kromě "běžných" přednášek o proměnných hvězdách bude do programu zahrnut velký diskusní blok věnovaný hledání smysluplného pozorovacího programu.

V České republice je v rámci Sekce pozorovatelů proměnných hvězd ČAS již dlouhá léta pozorovací program zaměřen na zákrytové dvojhvězdy (projekt B.R.N.O.) a na dlouhoperiodické pulzující hvězdy (projekt MEDÚZA). S nástupem CCD kamer, které jsou stále běžnější mezi amatéry, se otvírají nové možnosti pozorování.

Jak smysluplně využít potenciálu aktivních CCD pozorovatelů přijdou diskutovat mezi jinými i Doc. RNDr. ZDENĚK MIKULÁŠEK, Csc., RNDr. LADISLAV HRIC, Csc., RNDr. MILOSLAV ZEJDA, Bc. ONDŘEJ PEJCHA, RNDr. VOJTĚCH ŠIMON, PhD., RNDr. RENÉ HUDEC, Csc., Mgr. KAROL PETRÍK, Mgr. PETR ZASCHE, RNDr. PETR ŠKODA, PhD.

Zúčastněte se 38. konference o výzkumu proměnných hvězd a spolu s námi pojďte hledat odpovědi na otázky: Jaké objekty je dnes žádoucí studovat a proč? Výzkum kterých objektů naopak dnes již nepřináší nic nového v lidském poznání?

Již nyní můžeme odhadnout, že se bude hodně hovořit o kataklyzmických proměnných hvězdách, o vysokoenergetických zdrojích, o vícehvězdných soustavách, exoplanetách a dalších astrofyzikálně zajímavých objektech.

A pozor! Přihlášky na konferenci přijímáme jen do 10. listopadu 2006!

Více infromací viz www stránky akce: http://var.astro.cz/akce/konf2006.




O autorovi

Luboš Brát

Předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti. Vystudoval aplikovanou fyziku a astrofyzikuna PřF MU v Brně (1997-2000). Specializuje se na CCD pozorování proměnných hvězd a programování on-line aplikací pro práci s fotometrickými a astronomickými daty.



37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »