Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  38. konference o výzkumu proměnných hvězd

38. konference o výzkumu proměnných hvězd

Ve dnech 17. až 19. listopadu 2006 proběhne na hvězdárně ve Valašském Meziříčí konference věnovaná problematice proměnných hvězd. Toto každoroční setkání profesionálních i amatérských astronomů bude mít letos netradiční náplň. Kromě "běžných" přednášek o proměnných hvězdách bude do programu zahrnut velký diskusní blok věnovaný hledání smysluplného pozorovacího programu.

V České republice je v rámci Sekce pozorovatelů proměnných hvězd ČAS již dlouhá léta pozorovací program zaměřen na zákrytové dvojhvězdy (projekt B.R.N.O.) a na dlouhoperiodické pulzující hvězdy (projekt MEDÚZA). S nástupem CCD kamer, které jsou stále běžnější mezi amatéry, se otvírají nové možnosti pozorování.

Jak smysluplně využít potenciálu aktivních CCD pozorovatelů přijdou diskutovat mezi jinými i Doc. RNDr. ZDENĚK MIKULÁŠEK, Csc., RNDr. LADISLAV HRIC, Csc., RNDr. MILOSLAV ZEJDA, Bc. ONDŘEJ PEJCHA, RNDr. VOJTĚCH ŠIMON, PhD., RNDr. RENÉ HUDEC, Csc., Mgr. KAROL PETRÍK, Mgr. PETR ZASCHE, RNDr. PETR ŠKODA, PhD.

Zúčastněte se 38. konference o výzkumu proměnných hvězd a spolu s námi pojďte hledat odpovědi na otázky: Jaké objekty je dnes žádoucí studovat a proč? Výzkum kterých objektů naopak dnes již nepřináší nic nového v lidském poznání?

Již nyní můžeme odhadnout, že se bude hodně hovořit o kataklyzmických proměnných hvězdách, o vysokoenergetických zdrojích, o vícehvězdných soustavách, exoplanetách a dalších astrofyzikálně zajímavých objektech.

A pozor! Přihlášky na konferenci přijímáme jen do 10. listopadu 2006!

Více infromací viz www stránky akce: http://var.astro.cz/akce/konf2006.




O autorovi

Luboš Brát

Předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti. Vystudoval aplikovanou fyziku a astrofyzikuna PřF MU v Brně (1997-2000). Specializuje se na CCD pozorování proměnných hvězd a programování on-line aplikací pro práci s fotometrickými a astronomickými daty.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »