Postřehy z JENAMu 2011 (5. část, závěr)
Je pátek 8. července a tedy poslední den konference. Dnes konečně začíná Special session 9: Amateur and professional astronomers in Europe, do které jsem byl pozván s příspěvkem. Menší problémy mi způsobila změna požadavků od organizátorů. Původní požadavek na můj příspěvek byl 40 minut a na tuto délku jsem si i připravil svou prezentaci Exoplanet transits, target for both professional and amateur astronomers. V konečném programu jsem však dostal jen 25 minut prostoru. Příspěvek jsem tedy musel radikálně zkrátit.
Následující příspěvek byl ten můj. V posledních 5 letech jsme svědky obrovského boomu v pozorování tranzitů exoplanet astronomy amatéry. Od roku 2006, kdy bylo po světě učiněno řádově deset amatérských pozorování jsme se dostali k téměř tisíci pozorování ročně tento rok.

Co mi udělalo radost, byl fakt, že můj příspěvek rozpoutal diskusi. To je pro mluvčího vždy dobré znamení, že posluchači při jeho řeči nespali. Kromě jiného se ptal i T. HEGEDUS, jestli nám pozorování tranzitů neodtahuje pozorovatele od sledování proměnných hvězd a zákrytových dvojhvězd. S potěšením jsem tak mohl kolegům sdělit, že efekt je naprosto opačný. Pozorování tranzitů je tak populární a celosvětově rozšířené, že díky němu k nám přicházejí noví pozorovatelé, které by samotné pozorování proměnných hvězd nepřitáhlo. Ale pokud chtějí zvládnout měřit tranzity, chtě nechtě jsou nuceni začít s proměnnými hvězdami a poznají, jak zajímavé je to téma. Navíc naši Sekci PHE ČAS našlo díky tranzitům mnoho zahraničních pozorovatelů, kteří následně začínají přispívat i pozorováním zákrytových dvojhvězd.

Před přestávkou mluvil ještě v dalším příspěvku G. TOMEZZOLI, Meteors as a Tool to foster Pro-Am Collaboration. A practical Example. Další člen německé organizace EurAstro. V Mnichově se rozjíždí projekt pro amatéry i profesionály - radiové pozorování ozvěn meteorů. Autor představil několik implementací radio-antény a úspěšných pozorování meteorů.
Následně byl dopolední blok přednášek ukončen a po přestávce pokračovala plenární sekce se dvěmi přednáškami a také oficiálním zakončením konference. Já jsem ovšem první půlhodinu plenární sekce nestihl, neboť jsem pokračoval v diskusi o tranzitujících exoplanetách s ruským kolegou - mladým astronomem z Pulkovské observatoře EVGENYJEM SOKOVEM. Již před JENAMem jsem s ním byl v kontaktu, neboť je to aktivní pozorovatel tranzitů exoplanet a vydatně přispívá do ETD. Nejstarší tranzity, které nám do databáze poslal jsou z roku 2000! Tedy pár měsíců po objevu první tranzitující exoplanety HD209458 b ji již v Rusku pozorovali. Tehdy ovšem data zůstala nezpracovaná a nepublikovaná. Možnost zveřejnit je přišla až s naší ETD. Již před mou cestou do Petrohradu jsme se tedy domluvili, že se na JENAMu musíme setkat a poznat osobně. Diskutovali jsme spolu připravovanou publikaci ruských kolegů o systému WASP-12 a KOI-256 b. Kolegu SOKOVA jsem požádal rovněž o důkladnou exkursi po kopulích Pulkovské hvězdárny k čemuž nakonec svolil a večer po skončení JENAMu jsme ji podnikli (viz dále).

Před námi zbyly dva odpolední bloky přednášek. Pokračoval jsem ve Special session 9. Maďarský astronom T. HEGEDUS měl příspěvek The Connection of hungarian Amateur and Professional Astronomers, from the Past to the Present. V první části přednášky představil autor historický vývoj astronomie v Maďarsku a hledal okamžik, od kdy vlastně dělíme astronomy na amatéry a profesionály. V Maďarsku je to od roku 1088, kdy se na Boloňské univerzitě začala vyučovat věda. Ti, kdo ji studovali, mohli být považováni za profesionály. Nejstarší observatoř byla v Maďarsku postavena v roce 1465, ovšem nic se z ní nedochovalo. Další observatoř, která dodnes funguje, byla postavena v roce 1785 (Eger). Mám v bloku ještě poznamenané dva význačné úspěchy, kterých dosáhli amatéři. Jako první objevili spojitost mezi planetárními mlhovinami a jejich centrálními hvězdami. Rovněž jako prvním astronomům na světě se podařilo Maďarským amatérům pořídit fotografii komety, která nebyla vidět pouhým okem. V dnešní době nejvýznamnějším projektem, který je společný profesionální a amatérský, je síť dalekohledů HATNet, která má na kontě již 33 objevených tranzitujících exoplanet.

Následovala další přednáška známého českého astronoma Z. MIKULÁŠKA, Phenomenological Modelling - an Efficient Tool for Variable Star Research. Doc. Mikulášek zde představoval svůj matematický přínos pro práci s fotometrickými daty. Fenomenologické modelování v praxi znamená, že nepotřebujeme znát přesnou fyzikální či geometrickou podstatu zdroje světelných změn. Spokojíme se jen s modelováním pozorovaných světelných změn - fitováním křivky a následnými aplikacemi, např. přesné určování extrémů jasnosti. Velmi zajímavé bylo srovnání přesnosti určení okamžiků minim zákrytových dvojhvězd tak, jak jej určují pozorovatelé, s výsledky téhož pomocí matematické metody vyvinuté doc. MIKULÁŠKEM.

K tomuto bodu mám aktuální doplnění. Pár dní po konference mě kontaktovala NATALIA VIRNINA s tím, že na základě přednášky doc. MIKULÁŠKA připravuje aplikaci jeho fenomenologického modelu ve formě programu, který by měl být uživatelsky přívětivý a bude určovat okamžiky minim a maxim na světelné křivce. Na podzim by nám program měla přivézt na konferenci o výzkumu proměnných hvězd do Ostravy. To je dobrá zpráva pro všechny pozorovatele zákrytových dvojhvězd. Snad se podaří zajistit náhradu programu AVE, který všichni používáme a který využívá diskutabilní metodu Kwee-van Woerden.
Další příspěvek měl dr. N. N. SAMUS, hlavní editor Všeobecného katalogu proměnných hvězd (GCVS), The Electronic Journal "Premennye Zvezdy / Variable Stars": What Does It Give to Amateur Astronomers. Kromě práce na katalogu GCVS také ruští kolegové vydávají časopis - obdobu našeho OEJV pro pozorovatele. Premennye Zvezdy (PZ) byly založeny v roce 1928 a vycházely jak v ruštině, tak v angličtině. Nyní vychází již jen v angličtině a jsou hojně využívány k publikování objevů nových proměnných hvězd, stejně jako OEJV. PZ vychází ve dvou formátech - kromě hlavní části, kde vychází recenzované studie o proměnných hvězdách mají i "supplement series", tedy doplněk, kde vychází krátké zprávy od pozorovatelů. V hlavním žurnálu vychází něco kolem 10 článků ročně a v doplňku řádově desítky objevových prací ročně. Astronomvé amatéři mají de-facto jen 3 možné žurnály, kde publikovat své objevy z pole proměnných hvězd a to IBVS (Informational Bulletion on Variable Stars), vydávané maďarskou Konkolskou hvězdárnou, dále OEJV (Open European Journal on Variable Stars), vydávaný Českou astronomickou společností a PZ (Premennye Zvezdy). V těchto žurnálech lze zdarma publikovat krátké články o proměnných hvězdách a všechny jsou recenzované (každá práce prochází oponenturou).


Poslední příspěvek této sekce a vůbec celého JENAMu měl německý astronom F. WAGNER, Thermal structure and interior dynamics of the first rocky exoplanets. Autor se zabýval dynamickými studiemi exoplanet CoRoT-7 b a Kepler-10 b. Ukázal různé modely závislostí hustota, viskozita, teplota v závislosti na vzdálenosti od centra planety. Z modelů vyplynulo mimo jiné i to, že přestože se jedná o terestrické planety, je možné, že žádný pevný povrch nemají - tvoří jej žhavá láva. Obě zmíněné exoplanety jsou velice blízko své mateřské hvězdě.
A tím to vlastně končí. Zazněly všechny přednášky, bylo vypito a snězeno všechno občerstvení, všechny debaty proběhly a byly ukončeny s více či méně uspokojivým závěrem.



My jsme se s kolegy SOKOVEM, PASCHKEM a VIRNINOU vydali zpět na Pulkovskou hvězdárnu, kde jsme měli slíbenou osobní exkurzi po kopulích. Konečně jsem tedy viděl robotický dalekohled Cassegrain 35cm, se kterým zde pozorují tranzity exoplanet. Jedná se o postarší přístroj, který tamní elektrotechnici zrobotizovali "na koleně". Nachází se snad v nejmenší kopuli, kde není k hnutí, ale zase jsem ocenil, že je to dalekohled, se kterým se skutečně pozoruje. To nelze říci zdaleka o všech přístrojích nejen této hvězdárny. Velkým zážitkem pro mne byla návštěva největšího dalekohledu Pulkovské hvězdárny - 65 cm refraktoru! Je to opravdu monumentální přístroj, který se mi nepodařilo kvalitně vyfotit, neboť se pro svou velikost prostě nevešel do zorného pole mého kompaktu.


JENAM jako takový i Pulkovská hvězdárna pro mne byla velikou inspirací. Seznámil jsem se zde s mnoha kolegy z celého světa, osobně jsem se potkal s lidmi, se kterými jsem si jen psal nebo jsem jen četl jejich publikace. Rozhodně se jednalo o nezapomenutelný týden v ruském Petrohradu.
Rád bych na závěr poděkoval Astronomickému ústavu AV ČR, České astronomické společnosti a Evropské astronomické společnosti za finanční podporu. Profesoru N. N. SAMUSOVI za pozvání na konferenci, profesoru IVANU ANDRONOVI za veškerou pomoc s překladem i za seznámení s důležitými lidmi, NATALII A. VIRNINĚ za pomoc s překladem a plodné diskuse, EVGENYJI SOKOVI a ALEXANDRU V. STEPANOVI, řediteli Pulkovské hvězdárny.
Související články:
- Postřehy z JENAMu 2011 (1. část)
- Postřehy z JENAMu 2011 (2. část)
- Postřehy z JENAMu 2011 (3. část)
- Postřehy z JENAMu 2011 (4. část)