Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  62. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

62. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

Hvězdárna ve Valašském Meziříčí
Autor: Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí

Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS, ve spolupráci s hvězdárnou ve Valašském Meziříčí, pořádá 62. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd, které proběhne 20. 8. – 27. 8. 2022. Máte-li zájmem o astronomická pozorování, která mohou posloužit vědě, tak je praktikum určeno přímo pro vás! Na praktiku se pozorovatelé naučí základům pozorování se CCD kamerami a digitálními zrcadlovkami. Můžete zde napozorovat svůj první tranzit exoplanety nebo dokonce objevit novou proměnnou hvězdu! Praktikum je vhodné i pro začínající pozorovatele a studenty.

Témata praktika

Ondra Pejcha a jeho astrocoffe a supernovy Autor: Martin Mašek
Ondra Pejcha a jeho astrocoffe a supernovy
Autor: Martin Mašek
Účastníci praktika se budou moci seznámit s postupy fotometrie pomocí CCD kamer a digitálních zrcadlovek – při jasném počasí se budou aktivně pozorovat proměnné hvězdy a tranzity exoplanet, seznámíme se s novými funkcemi programu SIPS pro ovládání CCD kamer a zpracování snímků. Kromě toho se účastníci praktika dozvědí výsledky různých pozorovacích kampaní, kterých se účastní i pozorovatelé sekce SPHE – fotometrie čtyřhvězdných a vícenásobných systémů, program fotometrie chromosféricky aktivních hvězd i zajímavých zákrytových dvojhvězd. Nedílnou součástí budou i zajímavé fyzikální přednášky Stanislava Daniše a technické přednášky Pavla Cagaše.

Mimo jiné se také budou probírat tato témata

 • Ovládání dalekohledů a ovládání CCD kamer a DSLR
 • Příprava pozorování a výběr objektu
 • Pozorování proměnných hvězd
 • Pozorování tranzitů exoplanet
 • Význam a použití fotometrických filtrů
 • Zpracování surových fotometrických dat
 • Získání fotometrické křivky, její interpretace a publikace

Kromě dalších aktivit během praktika budou mít účastnící možnost se seznámit s celým areálem hvězdárny.

Přihlášky

Ukončení příjmu přihlášek je stanoveno na 5. 8. 2022. Přihlásit se můžete přes online formulář.

V přihlášce prosím vyplňte údaj o vašich dosavadních pozorovacích zkušenostech (nebojte se vyplnit i to, že nemáte žádné pozorovací zkušenosti – rádi vás naučíme novým věcem)!

Místo konání praktika

Praktikum se bude konat v areálu hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Hvězdárna se nachází na hlavním tahu silnice č. 57 směr Hranice na Moravě – Vsetín (i obráceně). Adresa hvězdárny: Vsetínská 941/78, GPS: 49°27'49.523"N, 17°58'25.168"E, mapa: https://mapy.cz/s/tvT1

Spojení hromadnou dopravou

Železniční stanice Valašské Meziříčí je frekventovaná a staví zde i mezinárodní rychlíky. Z nádraží je možné dojet na hvězdárnu místní autobusovou dopravou, ale je dosti sporadická a zpravidla nereaguje na příjezdy vlaků. Na hvězdárnu se dá dojít pěšky cca za 30 minut.

Ubytování + cena praktika

Ubytování je možné v místě hvězdárny v tzv. Škvorníku pro 20 osob – rozdělení 8 +12 osob. Pět osob se bude moci ubytovat v technické budově hvězdárny.

Cena praktika:

 • Nečlen sekce SPHE - 1000 Kč
 • Člen sekce SPHE - 900 Kč
 • Student - 650 Kč

Cena zahrnuje platbu za týdenní ubytování a výdaje za drobné občerstvení.

Náročnější účastníci mají možnost se ubytovat v některých blízkých ubytovnách za celkem přijatelné ceny, viz například: Booking.com, Penziony.cz, Hotel.cz

 • Cena praktika pro ty, kteří nebudou mít ubytování na hvězdárně: 200 Kč

Stravování

Každý účastník si zajišťuje stravování individuálně. Stravování je možné v restauraci Orion (pouze obědy – cca 30m od hvězdárny). V okolí hvězdárny se nachází několik obchodů s potravinami (Albert má otevřeno do 20 hodin).
Velmi skromně zařízená kuchyňka se nachází v technické budově hvězdárny (mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, vařič).

Doplňkový program

Oblíbenou kratochvílí je návštěva bowlingové herny. Nedílnou součástí bude i opékání špekáčků na přivítacím a závěrečném setkání. Jako kulturní vyžití nabízíme 26. 8. 2022 od 18 hodin koncert pěveckého seskupení 4TET.

Pozorovací technika

CCD Atik 320E s teleobjektivem 200 mm na montáži CG-4, protizávaží z PET lahve. Pozorovací praktikum ve Valašském Meziříčí. Autor: Kateřina Hoňková
CCD Atik 320E s teleobjektivem 200 mm na montáži CG-4, protizávaží z PET lahve. Pozorovací praktikum ve Valašském Meziříčí.
Autor: Kateřina Hoňková
Vlastní přístrojové vybavení účastníků je vítáno (dalekohledy, montáže, CCD kamery, digitální zrcadlovky) – není to však nezbytné. Pro účastníky, kteří nemají vlastní techniku, bude během praktika k dispozici hvězdárenská technika, s níž budou moci pozorovat. V případě přenosných montáží s dalekohledy bude možnost jako záznamové zařízení použít vlastní přístroj (CCD, DSLR).

Samozřejmostí bude využití dálkově ovládaného sekčního dalekohledu Newton 150/750 mm + kamera G2-1600.

Dalekohledy v kopulích

 • Celestron SCT 355/2460 + CCD MII G2-1600
 • Celestron SCT 280/1765 + CCD MII G2-4000
 • Sky-Watcher NWT 254/1200 + QHY 174 M

Montáže na střeše jižní budovy

 • Sky-Watcher NEQ-6 – bez dalekohledu (nutno přivést vlastní dalekohled/objektiv a záznamové zařízení – CCD/DSLR)
 • Sky-Watcher EQ6 AZ goto synscan + Sky-Watcher astrograf 200/800 mm

Přenosné montáže s dalekohledy (nutno přivést vlastní záznamové zařízení – CCD/DSLR)
HEQ 5 + TSC/CEL 120/1000
C8S GT + Celestron 200mm/2000mm

Těší se na Vás
Ladislav Šmelcer, místopředseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet
Kontakt: lsmelcer@seznam.cz

Účastníci praktika 2021 Autor: Martin Mašek
Účastníci praktika 2021
Autor: Martin MašekPřevzato: Sekce proměnných hvězd a exoplanetO autorovi

Ladislav Šmelcer

Ladislav Šmelcer

Narozen v roce 1966 v Liberci, kde byl také zasažen astronomií již za raného mládí. Hlubšího vzdělání v astronomii se mu dostalo na pomaturitním studiu ve Valašském Meziříčí v letech 1988 - 1990. Prostředí se mu natolik zalíbilo, že na Hvězdárně Valašské Meziříčí pracuje od roku 1996 doposud. Hlavním jeho zájmem je fotometrie proměnných hvězd.

Štítky: Sekce proměnných hvězd a exoplanet, Praktikum SPHE


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »