Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Pozor, hrdinové jdou! aneb projekt HERO odstartoval

Pozor, hrdinové jdou! aneb projekt HERO odstartoval

Logo projektu HERO - High EneRgy Objects
Logo projektu HERO - High EneRgy Objects
Pozorovatelům je představen nový pozorovací projekt HERO zaměřený na sledování zdrojů vysokoenergetického záření v optické oblasti. Zveřejněn byl i konkrétní pozorovací program a podklady pro sledování těchto 20 (prozatím) objektů.

Po dlouhých přípravách byl spuštěn projekt HERO, sledování zdrojů vysokoenergetického záření!

Na základě spolupráce s Doc. René Hudcem ze skupiny astrofyziky vysokých energií AsÚ AV ČR bylo vybráno 20 objektů, jež jsou zdroji rentgenového či dokonce gamma záření a jsou pod patrolou (nejen) družice INTEGRAL:

3C 66A And
V 347 Aql
FO Aqr
TT Ari
S5 0716+714 Cam
1ES 2344+514 Cas
8C 0149+710 Cas
V 709 Cas
V1727 Cyg
1ES 1959+650 Dra
1ES 0647+250 Gem
AM Her
HZ Her
Mrk 501 Her
BL Lac
3C454 Peg
4C 47.08 Per
GK Per
RX J0214.2+5144 Per
S5 0836+710 UMa

Jedná se jak o stelární zdroje v naší Galaxii, tak o extragalaktické zdroje - kvazary, blazary.

VŠICHNI POZOROVATELÉ JSOU SRDEČNĚ ZVÁNI K ÚČASTI NA PROJEKTU! Základní metoda pozorování výše uvedených objektů je dlouhodobý monitoring spočívající v pořízení malé série (5 - 10) měření každou noc. Ideální je monitoring ve filtrech BVRI, nebo alespoň v tolika filtrech, kolik jich máte k dispozici.

Pro každý objekt byla vytvořena mapka těsného okolí a vybrána jedna či dvě srovnávací hvězdy, pro něž je známa jejich hvězdná velikost ve fotometrických filtrech BVRI.

Pozorování zasílejte do databáze MEDÚZY v jejím formátu, při uploadu do databáze nezapomeňte psát název se zkratkou souhvězdí (pište S5 0716+714 Cam, RX J0214.2+5144 Per, atd.)

Nově byly vytvořeny www stránky projektu http://var2.astro.cz/hero. V tuto chvíli zde naleznete především podrobnosti o pozorovacím programu a vyhledávací mapky.

Chcete vědět více? Projekt HERO se představuje:

Jak si jistě mnozí z Vás již všimli, vznikl v tomto roce nový pozorovací projekt, který se směle postavil vedle dvou již běžících pozorovacích projektů – B.R.N.O. a MEDÚZA. Tento nový projekt se jmenuje HERO a jeho název představuje akronym, který lze vysvětlit jako High EneRgy Objects, tedy Objekty vysoké energie.

S myšlenkou začít u nás pozorovat tyto objekty vyzařující rentgenové a gamma záření přišel na 38. konferenci o výzkumu proměnných hvězd Doc. René Hudec a Dr. Vojtěch Šimon. Jejich přednášky zazněly v rámci diskusního bloku, který jsme tehdy na konferenci uspořádali za účelem zjistit nové trendy ve výzkumu proměnných hvězd.

Kataklyzmický systém - umělecká představa
Kataklyzmický systém - umělecká představa
Aby Sekce PPH ČAS a potažmo naši pozorovatelé zůstali zaměřeni na objekty, jejichž studium je zajímavé pro astrofyziku 21. století, je nezbytné svléci železnou košili (rozumněj zvyk), který nás obepíná z minulosti a rozhlédnout se poctivě kolem sebe. Pozorování zákrytových dvojhvězd není jediný obor, kterému se pozorovatelé mohou věnovat. Na tento fakt jsme přišli již v roce 1996, kdy byl založen pozorovací projekt MEDÚZA, tedy sledování fyzických proměnných hvězd. V rámci tohoto projektu se pozorují především pulzující proměnné hvězdy a jen velmi malá skupina objektů, které jsou zajímavé i pro astrofyziku vysokých energií. Tato oblast je ve skutečnosti jedním z nejstudovanějších oblastí dnešní astrofyziky. Pokud tedy chceme zůstat v kontaktu s dnešní profesionální astronomií (a astronomy), musíme se věnovat i této různorodé a nesmírně zajímavé skupině objektů.

O jaké to skupině objektů to vlastně mluvíme? Můžeme ji rozdělit do dvou základních oblastí – stelární zdoje vysoké energie a extragalaktické zdroje vysoké energie.

Stelární, Galaktické objekty

Jedná se o dvojhvězdné objekty, které z různých příčin, různým způsobem a na různých vlnových délkách vyzařují rentgenové emise a gamma emise. Jedná se o

 • Kataklyzmické dvojhvězdy (Cataclysmic Variables, dále jen CV)
 • Málo hmotné rentgenové dvojhvězdy (Low Mass X-Ray Binaries, dále jen LMXRB)
 • Velmi hmotné rentgenové dvojhvězdy (High Mass X-Ray Binaries, dále jen HMXRB)
 • Nové typy objektů, dosud nezařazené

Extragalaktické zdroje

Kromě stelárních objektů, které se nachází v naší Galaxii zachytily v minulosti mnohé rentgenové satelity i zdroje nacházející se mimo vší pochybnost v kosmologických vzdálenostech a vyzařující rentgenové a gamma emise o ohromujícím výkonu:

 • Aktivní galaktická jádra (Active Galactic Nuclei, dále jen AGN)
 • Blazary
 • Optické protějšky a optické dosvity gamma záblesků (Gamma Ray Burst, dále jen GRB)
 • Extragalaktické supernovy
 • Svítivé modré proměnné v cizích galaxiích (Luminous Blue Variables, dále jen LBV)

Objekty vysoké energie (High Energy Astrophysics objects), které jsou předmět zájmu dnešní astrofyziky a je žádoucí jim věnovat větší observační úsilí.

Obecná doporučení jak pozorovat:

 1. Dlouhodobý monitoring objektů, které jsou v pozorovacím programu družice INTEGRAL. Stačí 1 bod za noc.
 2. Koordinované optické (BVRI) pozorování s pozorováním vysokoenergetických družic INTEGRAL, SWIFT, XMM-Newton, Chandra, AGILE, SUZAKU. Intentizvní časová fotometrie v okamžiku pozorování družicí.
 3. Okamžité pozorování na základě alertu z družic – převážně GRB.
 4. Optická identifikace a optické studium nově objevených vysokoenergetických zdrojů (rychlá fotometrie + dlouhodobé sledování pole; spektroskopie – možno i nízkodisperzní).

Satelity, které se věnují vysokoenergetické oblasti a odkazy na jejich observační plány – rozvrhy:

V blízké budoucnosti přibude do našeho serveru var.astro.cz přehledná on-line čtečka všech těchto rozvrhů a bude poskytovat pozorovatelům okamžitě přehled kdy budou sledovány které objekty.

Rovněž bude brzy zaktivována služba zasílání upozornění na vzplanutí záření gamma – GRB.

Družice, které hlídají GRB vzplanutí – Ulysses, Integral, Swift, XTE a HETE.

Článek převzat ze stránek Sekce pozorovatelů proměnných hvězd ČAS (časopisu e-Perseus)
O autorovi

Luboš Brát

Předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti. Vystudoval aplikovanou fyziku a astrofyzikuna PřF MU v Brně (1997-2000). Specializuje se na CCD pozorování proměnných hvězd a programování on-line aplikací pro práci s fotometrickými a astronomickými daty.20. vesmírný týden 2022

20. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 5. do 22. 5. 2022. Měsíc bude v úplňku a nastává zatmění, u nás viditelné nízko nad obzorem jako částečné. Přehlídku planet viditelných okem nabízí ranní obloha. Nejjasnější Venuše se úhlově vrací ke Slunci. Lépe je vidět Jupiter a nejvýše jsou ráno Mars a Saturn. Skvrny na povrchu Slunce jsou stále k vidění a aktivita hvězdy je zvýšená. Astronomové publikovali záběr černé díry v centru naší Galaxie. InSight zaznamenala na Marsu dosud nejsilnější otřes. Po dvou startech Falconu 9 v minulém týdnu očekáváme tento týden třetí. ULA plánuje otestovat svoji kosmickou loď Starliner. Vynikající český astronom Ivan Šolc by se letos dožil 95 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnečné škvrny vývin AR3014

Slnečné škvrny vývin AR3014,3015,3017

Další informace »