V souhvězdí Lištičky (Vulpecula) vzplanula Nova, která dostala označení V459 Vul. První pozorování Hiroshi Kaneda (Sapporo, Japonsko) je z 25. prosince 2007 v 8:34 UT. Jasnost Novy, která byla v době objevu 8,7 magnitudy, poroste.
Spektroskopie několika japonských pozorovatelů ukazuje, že objekt je klasická NOVA, pravděpodobně před maximem, která může i viditelně zčervenat. Nové pozorování udává jasnost již 7,8 magnitudy (Akihiko Tago).
Nejlepší čas pro pozorování Novy V459 Vul je večer po západu Slunce až asi do 21. hodiny, než souhvězdí Lištičky klesne pod obzor. Na její spatření potřebujeme dalekohled, v němž se Nova nebude lišit od slabých „stálic“, pouze ji prozradí to, že za několik dnů změní svou jasnost (možná i barvu).
Lištička (Vulpecula) je malé nevýrazné souhvězdí na severní obloze, uprostřed letního trojúhelníku - mezi souhvězdím Orla (Aquila) a Labutě (Cygnus). Nejjasnější hvězda (Anser) má magnitudu 4,44.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu