V souhvězdí Lištičky (Vulpecula) vzplanula Nova, která dostala označení V459 Vul. První pozorování Hiroshi Kaneda (Sapporo, Japonsko) je z 25. prosince 2007 v 8:34 UT. Jasnost Novy, která byla v době objevu 8,7 magnitudy, poroste.
Spektroskopie několika japonských pozorovatelů ukazuje, že objekt je klasická NOVA, pravděpodobně před maximem, která může i viditelně zčervenat. Nové pozorování udává jasnost již 7,8 magnitudy (Akihiko Tago).
Nejlepší čas pro pozorování Novy V459 Vul je večer po západu Slunce až asi do 21. hodiny, než souhvězdí Lištičky klesne pod obzor. Na její spatření potřebujeme dalekohled, v němž se Nova nebude lišit od slabých „stálic“, pouze ji prozradí to, že za několik dnů změní svou jasnost (možná i barvu).
Lištička (Vulpecula) je malé nevýrazné souhvězdí na severní obloze, uprostřed letního trojúhelníku - mezi souhvězdím Orla (Aquila) a Labutě (Cygnus). Nejjasnější hvězda (Anser) má magnitudu 4,44.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše.
30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)