Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Cena Antonína Vítka na Kosmos-News Party 2018

Cena Antonína Vítka na Kosmos-News Party 2018

Antonín Vítek, Stanislav Fischer, Ludvík Novák, Luboš Perek a Jan Kolář, hosté 10. ročníku KOSMOS-NEWS PARTY
Autor: Zbyšek Prágr

Již 18. ročník KOSMOS-NEWS PARTY se uskuteční 27. – 29. dubna 2018 v Pardubicích. Tradiční setkání odborníků i amatérských zájemců o kosmonautiku je opravdu mimořádnou akcí. Ačkoli z hlediska ubytování je již setkání téměř obsazeno, považujeme za čest vám ji připomenout. Letos zde totiž bude zavedena nová tradice, když Astronautická sekce České astronomické společnosti vyhlásí prvního držitele Ceny Antonína Vítka. Našeho předního znalce a popularizátora kosmonautiky, který nás navždy opustil před šesti lety, jistě nemusíme dlouze představovat. Jsme hrdí, že se jeho jméno dostává mezi další významná ocenění ČAS.

KOSMOS-NEWS PARTY začíná v pátek 27. 4. po 17. hodině prvním přednáškovým blokem o záhadné družici Zuma a o nových ruských plánech.  Další dvě přednášky následují v sobotu dopoledne povídáním o planetární ochraně a o úspěšném slovenském cubesatu. 

Sobotní odpoledne začneme vyhlášením prvního laureáta Ceny Antonína Vítka. Držitelem má být osoba, která se významným způsobem zasloužila o popularizaci kosmonautiky v České republice. Jsme rádi, že s použitím jména Antonína Vítka vyslovila souhlas i jeho manželka a dcera. Podrobne informace k ocenění naleznete na našich stránkách: https://www.astro.cz/spolecnost/oceneni-cas/cena-antonina-vitka.html.

Společná fotografie účastníků 1. KOSMOS-NEWS PARTY v roce 2001
Společná fotografie účastníků 1. KOSMOS-NEWS PARTY v roce 2001

Ani další sobotní program není bez zajímavostí. Po přednášce o iontových motorech přijde na řadu zajímavá diskuze nad novým směřovaním pilotované kosmonautiky, chystanou orbitální stanicí na dráze kolem Měsíce.

V neděli akci zakončí dopolední blok povídání o plánech SpaceX, o netradičním pojetí raketoplánů a neúspěšných startech. 

Na KOSMOS-NEWS PARTY v roce 2017 byla již účast značně vyšší
Na KOSMOS-NEWS PARTY v roce 2017 byla již účast značně vyšší

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web KOSMOS-NEWS PARTY
[2] Cena Antonína Vítka



O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: KOSMOS-NEWS PARTY


44. vesmírný týden 2024

44. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 10. do 3. 11. 2024. Měsíc je viditelný na ranní obloze a bude v novu. Na večerní obloze slábne kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a u Slunce zaniká zbytek z komety C/2024 S1 (ATLAS). Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, ale Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce opět zdobí aktivní skupina skvrn, silné erupce nám dávají naděje na polární záři. Crew Dragon s posádkou mise Crew-8 konečně dorazil z ISS. SpaceX nadále vypouští mnoho vláčků družic Starlink. Nově se můžeme setkat i s modrou barvou těchto družic. Problém představuje také náhlý rozpad družice Intelsat 33e na geostacionární dráze. Chystá se start pilotované lodi Šen-čou 19.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas

Kométa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Geminy EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Pixinsight, Adobe photoshop 177x30 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 30 flats, master darks, master darkflats 2.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »