Cesty za kosmonautikou po Evropě
Ve dnech 28. až 30. listopadu 2003 se uskutečnil na Hvězdárně Valašské Meziříčí víkendový seminář, věnovaný novinkám v oblasti kosmonautiky a raketové techniky. Přednáška Ing. Tomáše Přibyla s názvem Cesty za kosmonautikou po Evropě zavedla posluchače na některá místa Evropy, kde se lze setkat s kosmonautikou.
Byť se Evropa nemůže pochlubit tak atraktivními místy jako je třeba Kennedyho kosmické středisko nebo Bajkonur, lze i na území starého kontinentu nalézt spoustu míst majících nějakou souvislost s kosmonautikou. Zpravidla se jedná o muzea nebo podobné instituce, v několika případech o kosmická střediska. Následující přehled si v žádném případě nedává za cíl vyčerpávající úplnost, spíše se zaměřuje na zajímavá místa autorem osobně navštívená nebo lokality, která za návštěvu rozhodně stojí.
Közlekédesi Múzeum (Budapešť, Maďarsko)
Dopravní muzeum v hlavním městě Maďarska. Kosmonautika je zde zastoupena jedním jediným exponátem - nicméně rozhodně zajímavým. Je jím totiž návratový modul sovětské kosmické lodi Sojuz-36, v němž přistál první maďarský kosmonaut Bertalan Farkas.
Další informace: www.museums.simonides.org/hungary/huntransmus.htm
Technisches Museum (Vídeň, Rakousko)
Technické muzeum v hlavním městě našich jižních sousedů. Expozice kosmonautiky zde není velká, spíše se omezuje na několik modelů a relativně často se mění. Za zmínku ale rozhodně stojí několik zrníček měsíčního prachu a společně s nimi vystavená rakouská vlaječka, která se v rámci projektu Apollo podívala na Měsíc.
Další informace: www.tmw.ac.at
Morgenröthe-Rautenkranz (Německo)
Malé kdysi hornické městečko jen pár kilometrů od hraničního přechodu Kraslice. Rodiště prvního (východo)německého kosmonauta Sigmunda Jähna. V budově bývalého nádraží je umístěno velmi pěkné muzeum výzkumu vesmíru (spousta předmětů, které byly "tam nahoře"), zaměřené především na německé kosmonauty. Každoročně se zde navíc konají setkání kosmonautů.
Další informace: www.morgenroethe-rautenkranz.de
Grünheide (Německo)
Kousek od Morgenröthe-Rautenkranz (viz výše) se nachází výletní místo Grünheide se spoustou turistických atrakcí. V roce 2003 mezi ně přibyla také maketa základního bloku stanice Mir - tato byla vytvořena ze dřeva a překližky a dlouhé roky používána evropskými kosmonauty k seznamovacímu výcviku.
Další informace: nejsou k dispozici.
Mittelwerke (Německo)
Podzemní továrna nacistického Německa, dnes muzejní expozice.
Další informace: www.nordhausen.de/dora, podrobná reportáž Spaceflight březen 2000.
Peenemünde (Německo)
![]() |
Další informace: www.peenemuende.de, podrobná reportáž viz Letectví+kosmonautika 4/2003.
Eurospacecamp (Belgie)
Kosmický kemp především pro mládež. Na mnoha trenažérech zde má možnost seznámit se s přípravou ke kosmickým letům i s jeho vlastním průběhem. Jinak je zde vystavený jeden z prototypů neúspěšného evropského nosiče Europa.
Další informace: www.eurospacecenter.be, podrobná reportáž Spaceflight červen 1994.
Musée de l´Air et de l´Espace (Paříž)
![]() |
Další informace: www.mae.org, podobná (byť ne ve všech ohledech aktuální) reportáž v Letectví + kosmonautice 18/1988.
La Villette (Paříž)
Městečko vědy a techniky - místo, kde se praktické realizace dočkala Komenského myšlenka "škola hrou". Instituce je zaměřena na všechny oblasti vědeckého a technického pokroku, v menší míře je tu zastoupena i kosmonautika a astronomie. Najdeme zde např. trenažér křesla MMU nebo model laboratoře Spacelab ve skutečné velikosti.
Další informace: www.cite-sciences.fr
La Coupole (Francie)
Původně tato obří stavba (betonová kopule o průměru 70 metrů) měla sloužit coby nezničitelné skladiště raket V-2, později se s ní počítalo jako s odpalovací základnou těchto zbraní. Nikdy ale nebyla dokončena a dnes je z ní muzeum, kde naleznete expozice věnované raketové technice, kosmonautice, druhé světové válce a především francouzskému odboji.
Další informace: www.lacoupole.com, podrobná reportáž Spaceflight únor 1998.
Verkehrshaus (Luzern)
Dopravní muzeum, kde je zastoupena menší mírou také kosmonautika. Expozice se průběžně mění, nicméně je zde k vidění např. lunární skafandr Edgara Mitchella. Svého času zde byla vystavena také kosmická loď Gemini-10, ale ta byla podle dostupných informací přemístěna do Norsk Teknisk Museum v Oslo (Norsko).
Další informace: www.verkehrshaus.org
Science Museum (Londýn)
![]() |
Další informace: www.nmsi.ac.uk
The Natural History Museum (Londýn)
Jen pár kroků od Science Museum (viz výše) se nachází toto muzeum. Příznivce kosmonautiky zde bude zajímat jeden jediný exponát - v geologické sekci úlomek lunární horniny, který byl na Zemi přivezen posádkou výpravy Apollo-17.
Další informace: www.nhm.ac.uk
Gorkého park (Moskva)
Jeden z prototypů sovětského kosmoplánu Buran s označením OK-TVA byl umístěný do Gorkého parku coby turistická atrakce. Tento podnikatelský záměr totálně selhal, nicméně pro zájemce o kosmonautiku je to jedinečná příležitost, jak si zblízka prohlédnout toto unikátní zařízení.
Další informace: podrobná reportáž viz Letectví+kosmonautika 3/2003.