Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Astronaut Mark Polansky navštívil Prahu

Astronaut Mark Polansky navštívil Prahu

Polansky1.jpg
Na přelomu února a března letošního roku pobýval jeden týden v Praze americký astronaut Mark Polansky, který je veteránem z letu Atlantis STS-98 (2001) a nyní se připravuje coby velitel mise Discovery STS-116. S jejím startem se počítá v listopadu nebo prosinci letošního roku.

Polansky2.jpg
Polansky3.jpg

Mark Polansky (49) přijel do Prahy na pozvání International School of Prague, na jejíž půdě přednášel studentům o létání do vesmíru, vědě i svém osobním životě (mj. o tom, jak se mu podařil až čtvrtý pokus dostat se do oddílu astronautů). Kromě jiného se v Praze zúčastnil i tiskové konference pořádané pod záštitou České kosmické kanceláře na půdě Kulturního centra Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR.

V rámci tiskové konference jsme panu Polanskému za Astro.cz položili dvě otázky týkající se kosmické turistiky.

Velmi atraktivním tématem je kosmická turistika. Jaký je váš názor na tento obor?

Kosmická turistika je skvělá věc! Když jsem byl malý, doufal jsem na základě četby sci-fi knížek, že jednou budeme běžně cestovat do vesmíru.

Myslím, že každý by měl mít právo uskutečnit kosmický let. Ale myslím, že je velmi vzdálená doba, kdy budeme do vesmíru létat rutinně a kdy to bude dostupné pro většinu lidí. Dnes je to bohužel jen pro velmi, velmi bohaté.

Proto rád vidím soukromé firmy, které se snaží stavět soukromé turistické lodě. To je přesně to, co potřebujeme: posílat lidi do vesmíru bez zapojení vlády. Vydělávat peníze, to není úkol vlády, to je úkol pro komerční sektor.

Je od Ruska korektní posílat na stanici ISS turisty už teď, kdy se je ve fázi budování?

Jak víte, Rusové jsou ve velmi specifické pozici a snaží se udělat všechno pro to, aby finančně zajistili svoji kosmickou agenturu. Takže jsme jejich rozhodnutí akceptovali. Teď máme společná setkání a na nich stanovujeme kvalifikace pro všechny osoby letící na stanici. Takže už to nejsou jen ruská rozhodnutí, ale vyjadřují se všichni. Třeba kvůli bezpečnostním důvodům.




O autorovi

Tomáš Přibyl

Tomáš Přibyl

Český novinář, publicista a popularizátor kosmonautiky (narozen v roce 1975). Je autorem několika populárních knih z dění v kosmonautice za poslední desítky let. Jmenujme například "Den, kdy se nevrátila Columbia" (2004) nebo "Spanilá jízda po Marsu" (2004). Více informací na stránce autora.



50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »