Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Družice MIMOSA prošla předstartovní přípravou

Družice MIMOSA prošla předstartovní přípravou

Již šestá česká družice s názvem MIMOSA bude 30. června 2003 z kosmodromu Plesetsk v severním Rusku (asi 200 km jižně od Archangelska) vypuštěna na oběžnou dráhu kolem Země. Je určena pro vědecký výzkum podmínek, za nichž se pohybují umělé družice blízké Zemi (ve výškách od 100 do 800 km). Jedná se o působení atmosféry, různých druhů tlaků záření (např. i odraženého od zemského povrchu) a vůbec všech sil které působí při letu družice na její povrch. Síly bude měřit originální přístroj, tzv. mikroakcelerometr, který je schopen zachytit jevy až miliardkrát menší, než je síla přitažlivosti na povrchu Země.

Družici MIMOSA včetně měřícího přístroje navrhli pracovníci Astronomického ústavu AV ČR a zkonstruovaly české podniky. Byla již dopravena do Ruska a nyní se nachází v přípravné hale kosmodromu Plesetsk. Po čtrnáctidenní práci našich specialistů byly úspěšně zakončeny autonomní zkoušky systémů družice, která je nyní připravována ke spojení s přechodovým adaptérem třetího stupně rakety ROCKOT.

Na platformě třetího stupně bude MIMOSA umístěna společně s družicí kanadskou a s maketou ruské družice Monitor a bude tak tvořit hlavní náklad rakety. Dále bude vypuštěno do kosmu ještě sedm dalších menších těles. Česká družice bude vypuštěna jako první, na eliptickou dráhu s výškou měnící se od 320 do 820 km.

Bližší informace:
prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc., ředitel Astronomického ústavu AV ČR
tel.: 323 620 116, 267 103 038
e-mail: reditel@asu.cas.cz, palous@ig.cas.cz
RNDr. Ladislav Sehnal, DrSc., vědecký pracovník Astronomického ústavu AV ČR
tel.: 323 620 133
e-mail: lsehnal@asu.cas.cz




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »