Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Elon Musk přináší nové informace k výbuchu rakety Falcon 9
Vít Straka Vytisknout článek

Elon Musk přináší nové informace k výbuchu rakety Falcon 9

Falcon 9 na startovní rampě na mysu Canaveral
Autor: SpaceX

Novinky z vyšetřování havárie zveřejnil zakladatel firmy SpaceX v rozhovoru s americkou televizí, podle všeho šlo o skutečně zajímavý a bezprecedentní fyzikální jev uvnitř nádrže s kapalným kyslíkem.

Když se podíváme na oficiální web společnosti SpaceX, zatím poslední aktualita z 28. října říká, že na vyšetřování zářijové exploze na startovní rampě pracuje společný tým složený z lidí ze SpaceX, NASA, Federálního leteckého úřadu, vojenského letectva a dokonce se podílí i zákazníci firmy. Vyšetřovatelé zúžili finální výběr původce exploze na jednu ze tří nádob na tlakovací medium uvnitř kyslíkové nádrže horního stupně Falconu 9, do kterých bylo v okamžiku exploze tankováno podchlazené, kapalné helium. 

Ve středisku SpaceX v městečku McGregor v Texasu probíhaly praktické testy, snažící se maximálně věrně duplikovat podmínky, které panovaly uvnitř rakety před výbuchem, ovlivněné především teplotou a tlakem tankovaného helia. Přesnou příčinu výbuchu však firma dosud neměla potvrzenou. 

To se však zřejmě od té doby změnilo.  Elon Musk poskytl v pátek 4. listopadu krátký rozhovor americké televizní stanici CNBC a zmínil se i o průběhu vyšetřování nehody. Podle Muska už SpaceX přesnou příčinu víceméně zná, šlo údajně o problém v dějinách kosmonautiky naprosto bezprecedentní, proto trvalo jeho odhalení trochu déle. 

Ilustrační obrázek typicky namodralého kapalného kyslíku Autor: Chemistry.about.com
Ilustrační obrázek typicky namodralého kapalného kyslíku
Autor: Chemistry.about.com
Muskova slova dávají smysl, protože SpaceX do nejnovější verze Falconu 9 tankuje velmi podchlazený kapalný kyslík o teplotě asi -207 °C, s tak studeným okysličovadlem ještě žádný výrobce raketové techniky neměl dosud zkušenosti. SpaceX metodu zvolila kvůli větší hustotě paliva (kerosinu o teplotě několik stupňů pod nulou) a okysličovadla a rychlejšímu průtoku do spalovacích komor, tedy většímu tahu motorů rakety a její větší síle. 

Problém byl podle Muska v tom, že podmínky uvnitř kyslíkové nádrže horního stupně, vytvořené přitékáním chladného, kapalného helia do nádob, ponořených v kapalném kyslíku, zapříčinily další tuhnutí kyslíku až do pevného skupenství, v němž kyslík explozivně zareagoval s uhlíkovými kompozity, tvořícími stěny tří nádob na tlakovací helium, z nichž patrně jedna vybuchla. 

Myslím, že jsme už problému přišli na kloub,“ řekl CNBC Musk. „Byl to vskutku překvapivý jev, v historii kosmických letů se s ním ještě nikdo nesetkal.“ 

SpaceX tedy zřejmě už ví, proč Falcon 9 v září explodoval na startovní rampě. 

Nádoby na helium uvnitř nádrží Falconu 9 Autor: NASASpaceFlight.com
Nádoby na helium uvnitř nádrží Falconu 9
Autor: NASASpaceFlight.com
„Věříme tomu, že firma již objevila pravou příčinu výbuchu, jejíž oprava by měla být snadná a rychlá,“ řekl Rupert Pearce ze společnosti Inmarsat, která připravuje tři komerční družice ke startům na raketách Falcon 9 a Falcon Heavy, kterou by měla SpaceX vyzkoušet příští rok. 

Klasické Falcony 9 se však snad vrátí na scénu ještě letos, podle odhadu Muska kolem poloviny prosince. Neupřesnil však bohužel, jaký náklad na první misi po havárii poletí ani odkud se bude startovat. 

Kdyby nedošlo k zářijové explozi, měly rakety Falcon 9 letos startovat ještě devětkrát. Když se Falcon 9 rozpadl za letu v červnu 2015 a Muskova firma byla půl roku mimo hru, NASA žádala SpaceX, aby první mise po havárii nenesla zásobovací loď Dragon ke stanici ISS. 

K prosincovému startu Falconu 9 by měly být teoreticky připraveny dvě vypouštěcí rampy – komplex 39A v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě a také rampa na letecké základně Vandenberg v Kalifornii.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Space.com 6. 11. 2016
[2] SpaceX 28. 10. 2016O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.

Štítky: SpaceX, Falcon 9, Havárie raket


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »