Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  GENESIS se nepodařilo zachytit

GENESIS se nepodařilo zachytit

Dopad sondy Genesis
Dopad sondy Genesis
Dvojici vrtulníků se nepodařilo zachytit navracející se sondu GENESIS, po pravdě řečeno k tomu neměli ani příležitost, protože přistávací padák sondy se neotevřel. Na záběrech TV NASA byla vidět rotující sonda, která nakonec dopadla do pouště, ve které vyhloubila menší kráter o průměru několika metrů.
V okolí dopadu již přistálo větší množství vrtulníků a odborníci začínají ohledávat místo dopadu.

gen-03.jpg
Z live přenosu NASA je vidět, že pouzdro je po dopadu rozlomené na několik částí, na první pohled je oddělený obal pouzdra, z kterého vyčnívá jeho vnitřní část. Podle přistávacího plánu se měl ve výšce 33 km nad zemí otevřít stabilizační padák, který měl ve výšce cca 6 km vytáhnout hlavní přistávací padák. Při přistání však nedošlo k otevření ani jednoho padáku a sonda tak dopadla velkou rychlostí na zemský povrch.
O úspěšnosti mise nyní bude rozhodovat z větší míry štěstí, kterého bylo zapotřebí k tomu, aby se zachovala hermetičnost návratového pouzdra. Přesto, že konstrukce návratového pouzdra sondy Genesis byla navržena pro dopad na tvrdý povrch Země, nikdo nepředpokládal selhání padáků a dopad takovou rychlostí, jako k tomu dnes došlo. Musí se proto počítat s nejhorší variantou, a to že došlo k poškození návratového pouzdra.
Zástupci NASA konstatovali, že při přistání sondy nebyl nikdo zraněn, ani nebyly zaznamenány žádné materiální škody (až na zničenou sondu).
V současné době probíhá analýza zbytků sondy a odborníci se pokouší zjistit v jakém stavu jsou vzorky s částicemi slunečního větru, které sonda měla dopravit na Zem. Připravuje se transport návratového pouzdra sondy do "čisté místnosti" v Utahu.
Jedním z hlavních úkolů bude analýza přistání sondy a zjištění proč nedošlo k otevření padáků.

Tiskové konference se účastní zástupci NASA, JPL a vedoucí projektu.

Podrobnosti o přistání - NASA
video dopadu sondy
NASA - TV live
Další podrobnosti budou následovat průběžně.


Související články:
Genesis se vrací
Sonda Genesis se vrací k Zemi
Sonda GENESIS ukončila výzkum
Meziplanetární dálnice zlevní sondy




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Hvězdárna Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy. Nyní se věnuje především projektům souvisejícím s historií astronomie: První století ČAS, Mapa astronomických míst, Muzeum astronomie Táborska až Čech, Skupina pro historii ČAS, Josef Jan Frič, ...



31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »