Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  INTEGRAL - první družice Evropské kosmické agentury ESA s českou účastí

INTEGRAL - první družice Evropské kosmické agentury ESA s českou účastí

17. října 2002 vynese ruská družice Proton z kosmodromu Bajkonurdo vesmíru čtyřtunový kolos - astrofyzikální družici INTEGRALEvropské kosmické agentury ESA. Na projektu se kromě ESA podílejí také USA, Rusko,Česká Republika a Polsko. Česká republika participuje na základě dohody o spoluprácimezi vládou ČR a ESA a dohody o účasti ČR na vědeckém experimentálním vývojovémprogramu ESA PRODEX.

Přímá účast Astronomického ústavu AV ČR (ASÚ AV ČR) v projektu znamená především pro mladou nastupující generaci českých astrofyziků unikátní možnost zapojení do velkého mezinárodního vědeckého programu a vyhodnocení získaných dat (za účast na přípravě projektu získáváme práva na data).

Účastníme se palubního experimentu OMC (Optical Monitoring Camera, Optická monitorovací kamera) a práce vědeckého střediska ISDC (INTEGRAL Science and Data Center) ve Versoix, Švýcarsko, které provozuje konsorcium evropských ústavů včetně ASÚ AV ČR. Rovněž se podílíme na pozemních experimentech, které podpoří a doplní výzkumy z paluby družice - jde například o robotický dalekohled BART na Ondřejovské observatoři.Hlavní část české skupiny projektu INTEGRAL představují pracovníci oddělení astrofyziky vysokých energií v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově. Kromě nich se na projektu INTEGRAL v ČR podílejí Elektrotechnická fakulta ČVUT, Přírodovědecká fakulta Masarykovy university v Brně a studenti MFF UK v Praze.

INTEGRAL (International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory - Mezinárodní laboratoř pro astrofyziku záření gama) patří ke klíčovým programům ESA i evropské astrofyziky. Družice přispěje k řešení největších záhad současné astrofyziky. Její čtyři palubní přístroje budou studovat vzdálené kosmické objekty v oborech gama, rentgenového a viditelného záření, s těžištěm v oboru gama. Gama záření je ještě energetičtější než rentgenové záření používané například v lékařské praxi. Zemská atmosféra funguje naštěstí jako bezpečný štít proti tomuto pronikavému a pro člověka nebezpečnému kosmickému záření. To ovšem znamená, že záření gama můžeme sledovat jen z družic.

INTEGRAL je dosud nejcitlivější kosmickou gama observatoří v historii, která nám poskytne unikátní data o nejenergetičtějších a nejexotičtějších procesech ve vesmíru. Očekáváme, že posune obzor našeho poznání například v oblasti největších kosmických explozí a uvolňování energie ve vesmíru, vzniku chemických prvků, černých děr a dalších exotických objektů v naší galaktické soustavě Mléčné dráze i v jejím okolí a ještě mnohem dále, ve velmi vzdálených galaxiích a na samé hranici pozorovatelného vesmíru.

Informace:
Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, fax 323 620263,
RNDr. René Hudec, CSc., rhudec@asu.cas.cz, tel. 323 620128, 737 137396,
Mgr. Martin Jelínek mates@asu.cas.cz, tel. 323 620142, 602 105255.
http://www.esa.int/export/esaMI/Integral/
Vyřizuje: Božena Matoulková, e-mail: matoulkova@kav.cas.cz , tel: 221 403 438

Zdroj:
Tiskový odbor Akademie věd ČR
Národní tř. 3, 110 00 Praha 1
http://www.kav.cas.cz/press
E-mail: tisk@kav.cas.cz




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »