Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Internation Space Camp

Internation Space Camp

Umíte plynně anglicky? Máte zájem o kosmonautiku? Chcete prožít neobvyklé dobrodružství? A jste ochotni pro to něco udělat? Pojeďte na International Space Camp 2003.

Tato akce je určena mladým zájemcům o lety do vesmíru a aplikace vědy i techniky v kosmickém prostoru. Týdenní vzdělávací program pod názvem ADVANCED SPACE ACADEMY je náročný, ale neobyčejně zajímavý a teorie se v něm střídá s praktickým výcvikem na unikátních zařízeních. Účastníci absolvují přednášky, zaměřené na vesmírný program, absolvují část skutečného tréninku kosmonautů (pilotů i letových vědeckých specialistů) pod vedením profesionálních pracovníků (vč. členů týmu aktivních kosmonautů) a zúčastní se simulovaných letů raketoplánu a navštíví středisko NASA.

Na International Space Camp (dále jen ISC) jsou každoročně zváni účastníci z mnoha zemí světa. Např. v 2001 byli pozváni účastníci z celkem 33 vybraných zemí, mezi byla již po sedmé i Česká republika (články o předchozích akcích mj. v časopise Letectví a kosmonautika).

Podle propozic pořadatelů se od všech účastníků očekává dobrá znalost angličtiny ("schopnost se plynně domluvit a slovem i písmem vyjádřit myšlenky") a zájem o problematiku letů do vesmíru či oborů, které z nich mohou těžit (astronomie, chemie, biologie, lékařství, elektronika, robotika...). Věk studentů je ohraničen na 15 až 18 let (ročníky 1984 až 1987), student musí být občanem ČR. Požadavkem pořadatelů je, aby každý stát byl reprezentován jedním hochem a jednou dívkou.

Celý pobyt na této akci od příletu do Huntsville až po transport k odletu plně hradí NASA - National Aeronautics and Space Administration. Účastníci si sami musí hradit pouze dopravu z Prahy do Hunstville a zpět vč. pojištění.

Výběrem českých účastníků je pověřena Hvězdárna a Planetárium hl. m. Prahy, která každoročně vyhlašuje na ISC konkurs. Ten je bezplatný a může se ho zúčastnit každý student střední školy, který splňuje výše uvedená kritéria. Porotu tvoří odborníci a účastníci předchozích ročníků.

Průběh International Space Camp 2002 očima jeho účastníka Ivo Zábojníka naleznete na stránce http://mek.kosmo.cz/cz/isc/2002/index.htm

Kde se dozvíte podrobnosti? planetarium.cz




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »