Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kdy tedy vlastně poletí Andrew Feustel potřetí do vesmíru?

Kdy tedy vlastně poletí Andrew Feustel potřetí do vesmíru?

Andrew Feustel a Krtek.
Autor: NASA.

Podívejme se na tak trochu chaotické posunování amerického kosmonauta Andrewa Feustela, který je ústřední postavou našeho vzdělávacího projektu „Do kosmu s Krtkem 2018“, posádkami připravujícími se ke startu na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Poslední dobou se poměrně hojně hovoří o jeho třetím letu do kosmu, ovšem zda to bude až v březnu 2018 nebo už v prosinci letošního roku, je nejisté. Proč tomu tak je?

Původní nominace hovořila o jeho startu v březnu příštího roku v posádce Sojuzu MS-08, společně s ruskými kolegy Sergejem Prokopjevem a Olegem Artemjevem. Všichni tři se měli stát členy dlouhodobých expedic ISS číslo 55 a číslo 56, přičemž Expedici ISS 56 měl Andrew Feustel velet. Tento stav představuje i první logo Expedice 55, ještě se šesti kosmonauty podle původního letového plánu.

Dvě varianty loga dlouhodobé Expedice ISS 55, které se měl účastnit i Andrew Feustel. Autor: Archiv autora.
Dvě varianty loga dlouhodobé Expedice ISS 55, které se měl účastnit i Andrew Feustel.
Autor: Archiv autora.
Vše se zdálo úplně v pořádku, posádka začala vloni v létě se společným výcvikem, ale potom přišlo na podzim prohlášení Roskosmosu, že od března 2017 budou mít Rusové na Mezinárodní kosmické stanici dlouhodobě jen 2 své kosmonauty, místo dosavadních tří. A to znamenalo velké přeskupování připravovaných posádek, chystajících se k misi na ISS. Což postihlo i posádku, ve které se připravoval Andrew Feustel. Právě start v březnu 2018 bude totiž podle nového letového plánu ten, ve kterém poletí jen dvoučlenná posádka (jeden Rus a jeden Američan, třetí místo zůstane buď neobsazené, nebo ho Rusové prodají buď americké NASA, nebo některému dalšímu zájemci o kosmický let).

Výcvik v přežití po neplánovaném přistání na vodu (léto 2016). Autor: Instagram Roskosmos.
Výcvik v přežití po neplánovaném přistání na vodu (léto 2016).
Autor: Instagram Roskosmos.
Proto první zaznamenanou změnou bylo krátce po tomto rozhodnutí Roskosmosu Feustelovo přesunutí do posádky Sojuzu TM-10, který by měl startovat až v září 2018. Ale jen jeho osobně, ruští kolegové Prokopjev a Artemjev se v tu chvíli z nominací úplně ztratili. I tato posádka bude podle plánu jen dvoučlenná, resp. doplněná o dalšího „krátkodobého“ kosmonauta. Ale jméno ruského kosmonauta tam zatím uvedeno nebylo.

A další změna následovala o několik týdnů později – Andrew se vrátil zpátky do posádky Sojuzu MS-08 (pořád s plánovaným startem v březnu 2018), ale pořád sám, bez ruských kolegů. I tady zůstalo druhé místo v „jeho“ Sojuzu prozatím neobsazené – jak to ukazuje i nová varianta loga Expedice 55, kde jsou uvedena jen 4 jména, pátá pozice ruského kosmonauta je v logu označena jen „KOCMOHABT“ (rusky Kosmonaut).

Andrew Feustel při výcviku na centrifuze v Hvězdném městečku při přetížení 9G (leden 2017). Autor: Twitter A. Feustela.
Andrew Feustel při výcviku na centrifuze v Hvězdném městečku při přetížení 9G (leden 2017).
Autor: Twitter A. Feustela.
Složité manévry? To pořád ještě není všechno. V lednu 2018 oznamuje americká NASA, že uvažuje o prodloužení letu své kosmické veteránky Peggy Whitsonové, která je na ISS od  19. listopadu 2016. Její mise měla skončit po více než šestiměsíčním letu počátkem června letošního roku. Nyní se plánuje prodloužení jejího pobytu ve vesmíru na téměř roční misi; podobnou té, kterou ukončil před zhruba rokem její kolega Scott Kelly (Peggy byla jedním z astronautů, se kterými se původně na tuto první americkou roční misi počítalo). Nyní se tedy uvažuje o prodloužení její mise až do září 2017, čímž by její let mohl trvat 10 měsíců. Že to znamená další posuny v nominaci posádek (tedy toho třetího „volného“ křesla) není třeba dodávat.

Zkouška skafandru Sokol (leden 2017). Autor: Twitter A. Feustela.
Zkouška skafandru Sokol (leden 2017).
Autor: Twitter A. Feustela.
To pořád ale není všechno. Další změna v nominaci posádek přišla v minulých dnech. I když je zatím neoficiální, nebude určitě daleko od skutečnosti. Z našeho pohledu připravovaného programu „Do kosmu s Krtkem 2018“ je nejdůležitějším zjištěním další překvapivý posun Andrewa Feustela v nominacích ke kosmickému letu. Aktuálně to totiž vypadá, že by Feustelova půlroční mise měla začít už letos, v prosinci 2017 na palubě kosmické lodě Sojuz MS-07. Spolu s ním by v posádce byli Rus Alexander Skvortsov a americký kosmický nováček Scott Tingle. Na ISS by měl pracovat v posádkách Expedice 54/55. Zdali by byl i velitelem Expedice 55 není jasné, protože doposud byl plánovaným velitelem Expedice 55 Alexander Skvortsov, který spolu s Drewem bude sdílet kabinu Sojuzu MS-07. Ale uvedený seznam uvádí jako velitele Expedice 55 dokonce toho třetího z posádky – Scotta Tingleho.

Kromě výše zmíněného je Andrew Feustel se svými kolegy Tinglem a Skvortsovem i záložní posádkou předcházející posádky – Sojuzu MS-06. A výcviku ve Hvězdném městečku u Moskvy se Andrew Feustel stále ještě účastní v posádce se svými původními kolegy Prokopjevem a Artemjevem – naposledy tak tomu bylo v minulém týdnu, kdy se několik dní v lesích pod Moskvou snažili nezmrznout při výcviku přežití po přistání v nedostupné lokalitě.

Výcvik v přežití po zimním přistání v nepřístupném terénu (únor 2017). Autor: Twitter A. Feustela.
Výcvik v přežití po zimním přistání v nepřístupném terénu (únor 2017).
Autor: Twitter A. Feustela.
A jak to je s jeho kolegy z původní posádky? Místo startu plánovaného původně na březen příštího roku, jsou nyní Sergej Prokopjev a Oleg Artemjev uváděni v posádce Sojuzu MS-11, který by měl odstartovat do vesmíru v listopadu 2018.

Ale v tempu, jakým se letové nominace nyní mění, nemusí nic z výše uvedeného již za pár dní opět platit. Rozhodně se Vás ale budeme snažit i nadále informovat o vývoji již nyní populárního projektu „Do kosmu s krtkem 2018“.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Do kosmu s Krtkem 2018
[2] Andrew Feustel na české WikipediiO autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Andrew Feustel, Krteček, Do kosmu s Krtkem, Krtek


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »