Vyspělá technologie vyvinutá k zajištění čisté atmosféry pro kosmonauty na palubách kosmických stanic je nyní používána v nemocnicích k zachycení a zničení vzduchem se šířících hub, bakterií, spor a virů. Je schopna likvidovat i mikroorganismy takových nemocí, jakými jsou SARS, ebola, neštovice či tuberkulóza a antrax. Většina vzduchem se šířících mikroorganismů nepředstavuje pro zdraví člověka vážné nebezpečí, ačkoliv mohou znamenat určitou hrozbu pro jedince s oslabenou imunitou.
Kosmická technologie „Plasmer™“ poskytla nové řešení zajištění čistého vzduchu v několika evropských nemocnicích. Plasmer™ je vícestupňový systém využívající silného elektrického pole a komory s chladnou plazmou k ničení mikroorganismů ve vzduchu. Tuto kosmickou technologii využila společnost AirInSpace s podporou úřadu ESA (TTP – Technology Transfer and Promotion Office) k vývoji přenosné a ochranné jednotky pro použití v nemocnicích a krizových situacích, v podobě snadno použitelné a lehce sestavitelné čisté místnosti. „Se speciální Plasmer technologií jsme vyvinuli nové řešení poskytující sterilní vzduch zničením více než 99,9 % mikroorganismů, odpovídající zvláštním požadavkům pacientů se sníženou imunitou,“ říká Laurent Fullana, vedoucí AirInSpace. „Náš systém Immunair™ využívá 5 Plasmer™ reaktorů poskytujících sterilních vzduch ve „stanu“, bez infekčních bakterií kolem pacientova lůžka. Zařízení je určeno především pro imunohematologii, onkologii, pooperační a transplantační oddělení nemocnic. Vyrábíme i menší verzi „Cool Plasmair“ bez „stanu“, pro široké použití ve všech oblastech medicíny v boji proti infekcím.
Již od počátku roku 2001 byl systém testován po dobu 12 měsíců v 5 nemocnicích. Dr. Světlana Challier (z Necker Hospital v Paříži) říká: „Immunair™ umožňuje významné snížení počtu bakterií ve vzduchu.“ Jiný uživatel tohoto systému prof. Francois Demeocq (z CHU/Hotel-Dieu v Clermont-Ferrand) říká: „Biologická ochrana se systémem Immunair™ je velmi úspěšná a lépe odpovídá potřebám a požadavkům dětí se silným oslabením imunitního systému po léčbě chemoterapií. Systém může být rovněž použit při péči a ochraně po transplantacích.“ Prof. Demeocq dodává: „Pro děti a jejich rodiče je toto zařízení mnohem vhodnější z hlediska každodenního života a dovoluje osobní emocionální kontakt, což je velmi důležité především v případech, kdy jsou děti v izolaci příliš dlouho.“
Technologie Plasmer™ pro biologickou dekontaminaci vzduchu na palubě orbitálních stanic byly vytvořeny počátkem devadesátých let skupinou ruských vědců. V roce 1997 byla ruská kosmická stanice MIR vybavena reaktorem Plasmer™, který úspěšně chránil kosmonauty a elektronické systémy před kontaminací bakteriemi, viry a houbami.
V dubnu 2001 bylo stejné zařízení instalováno ke sterilizaci vzduchu od mikroorganismů v ruské části Mezinárodní kosmické stanice ISS. Nyní se kosmická technologie Plasmer™ vrací zpět na Zemi k ochraně pacientů s oslabeným imunitním systémem v nemocnicích.
Narodil se v roce 1969 a již od mladých let se věnoval přírodě a technice. Na počátku studia střední školy se začal věnovat astronomii. Nejprve působil v Klubu astronomů v Havířově pod vedení Ing. Miloně Bury a dalších. Jeho zájem o astronomii i kosmonautiku se rychle prohluboval. Již od mladých let se věnuje popularizaci nejen astronomie a kosmonautiky. V roce 1991 začal pracovat na Hvězdárně Valašské Meziříčí jako odborný pracovník se zaměřením na pozorování projevů sluneční aktivity, ale i další oblasti observační astronomie a popularizaci. V roce 1995 se na této instituci ujal práce ředitele. Ve vedení této hvězdárny působí do dnešních dnů. Věnuje se také řízení projektů a projektových úkolů nejen v oblasti astronomie. Zakládal Valašskou astronomickou společnost, několik funkčních období působil jako její předseda. Spolupracuje s Českou astronomickou společností a dalšími organizacemi. Připravuje a organizuje řadu aktivit, akcí a projektů a také přednáší. Kromě astronomie se věnuje také dalším oblastem přírodních věd, zejména geologii, chemii, spektroskopii, ale také novým technologiím a energetice.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236