Kosmonaut Fjodor Jurčichin: Když je v posádce žena, chlapi se krotí
Autor: NASA
Co soudí o přítomnosti žen v kosmu či jak vzpomíná na nouzové přistání z oběžné dráhy? Následující rozhovor s ním pořídili autor článku a Milan Halousek z České kosmické kanceláře.
1. Na úvod bych se rád zeptal: velel jste lodi, která dopravila z kosmické stanice zpět na Zemi olympijský „oheň“. Chystáte se osobně podívat na únorovou olympiádu v Soči?
Abych byl korektní, na úvod řeknu, že v kosmu samozřejmě žádný olympijský oheň nehořel (smích). Šlo pouze o maketu olympijské pochodně, kterou jsme vezli zpátky na Zemi.
Autor: NASA
2. Teď trochu odborněji: zajímalo by mne, jestli v ruské části stanice ISS nyní probíhají nějaké experimenty s rakovinnými buňkami a zda byste je případně mohl krátce popsat.
Tyto experimenty se netýkají jen rakoviny, probíhají nejméně tři v každém časovém úseku mise kosmonautů na stanici. Pokusy jsou spojené s rakovinou, dále virem HIV a hepatitidou. Když experimenty dají kladný výsledek alespoň v jednom z těchto zaměření, tak to bude takové plus pro medicínu, že se v podstatě vrátí náklady, vynaložené na kosmické lety.
Týkaje se rakoviny, HIV a i hepatitidy probíhají prostě nějaké pokusy vždy.
Tohle je pravá kosmonautika! (poznámka autora směrem ke kosmonautovi).
3. V roce 2007 jste zažil relativně dramatické přistání v lodi Sojuz po balistické dráze s přetížením až 8 G. V jaké fázi a jak se posádka uvnitř lodi dozví o těchto potížích a zdali a jak se může na balistické přistání připravit?
Měl byste vědět, že takováto situace se nedá považovat za dramatickou. Vždycky máme náhradní plán přistání. Klasické přistání probíhá v režii autopilota a můžete při něm zažít přetížení až 6 G. Takovéto přistání je poměrně příjemné. Když ale něco v lodi selže, má v počítači naprogramované hned tři záložní plány pro přistávací manévr. Posádka může řídit přistávání ručně či může přejít na balistický režim přistání, který má dva různé scénáře.
Autor: NASA
Aby bylo všechno jasné: při normálním i balistickém přistání máme jeden a ten samý padák (smích). Prostě když na nás začne působit zemská gravitace, tak to jde všechno stejně.
4. Velmi složitou vědou jsou psychologické vztahy mezi členy dlouhodobých vesmírných posádek. Zajímalo by mne, zda obecně před startem spolu třeba jezdíte kempovat nebo máte nějaké podobné stmelovací aktivity a jestli po přistání zůstáváte přáteli?
Autor: NASA
Já jsem se dvakrát stal velitelem dlouhodobé posádky stanice ISS a mé posádce jsem vždycky říkal toto: „Mám k vám velkou prosbu: chovejte se tak, abychom se po návratu rádi zdravili“. Mám za sebou čtyři kosmické mise a já osobně se rád zdravím se všemi kolegy z posádek a věřím, že i oni rádi vidí mne. A psychické problémy necháváme vědcům (smích).
5. Na Atlantisu STS-112 jste letěl s Pamelou Melroyovou a Sandrou Magnusovou, na ISS se přitom potkal ještě s Peggy Whitsonovou, i na dalších letech měl vždy v posádce ženu – Sunitu Williamsovou, Shannon Walkerovou, Tracy Caldwell-Dysonovou, Karen Nybergovou - jak se vám ženami spolupracuje, vzpomínáte na některou kolegyni více než na jinou?
Mezi lidmi se říká, že americké ženy jsou takové „byznys-dámy“ a velmi těžce se s nimi pracuje. Ani s jednou z mých vesmírných kolegyň jsem však já žádný problém neměl, nepracovalo se mi s nimi složitě.
Autor: NASA
Obecně je přítomnost ženy na palubě výhodou, protože muži se pak chovají více disciplinovaně a více se krotí. Když je vše v pořádku, tak každá inteligentní žena se snaží stmelit kolektiv. Já jsem měl štěstí a o každé dámě, co se mnou letěla, můžu říci jen to nejlepší. A mám malinkou naději, že i ony můžou říct něco hezkého o mě (smích).
6. Při vašich misích jste prováděl výstupy a práce vně stanici v ruských i amerických skafandrech. Můžete tyto dvě jednotky z vlastního hlediska nějak porovnat?
Každý z těch skafandrů má své nezaměnitelné plusy a každý má samozřejmě své mínusy. Abyste chápali: v americkém skafandru se lépe pracuje, je v něm tlak asi 0,22 atmosféry a v ruském 0,4, takže v americkém se lépe pracuje s nástroji. Abychom mohli vystoupit do otevřeného vesmíru, tak přípravy na výstup v ruském skafandru zaberou 34 minut, desaturace přechodové komory přitom trvá 30 minut. Do ruského skafandru Orlan se člověk může sám navléci i si ho poté sundat. Americký skafandr před výstupem vyžaduje několik hodin příprav a člověk si ho sám neoblékne, potřebuje pomocníka.
Autor: NASA
Který je lepší vám ale bohužel neřeknu, protože důstojně lze pracovat v ruském i americkém skafandru. Ruský je však mnohem jednodušší co se týče obsluhy a příprav.
7. V červenci loňského roku jste zažil mimořádnou událost s vodou v helmě italského kosmonauta Luca Parmitana. Vzpomenete si na první pocity, když jste se to od Luca dozvěděli? Jaké to je, když nemůžete okamžitě pomoci kolegovi v nesnázích?
S Parmitanem venku pracoval jeho kolega Chris Cassidy. My jsme je pouze přes iluminátory ruského segmentu pozorovali. Bohužel v té situaci, která nastala, mu mohl pomoci pouze Chris. Když se potom dostali do přechodové komory a uzavřeli prostup, tak už celá posádka pracovala precizně jako jeden celek. Zde musím říct, že před startem všichni procházíme tréninkem řešení nejrůznějších krizových situací, ale takovýto trénink jsme neabsolvovali. Já jsem si honem připomněl postupy svlékání amerického skafandru, v kterém jsem pracoval při patnácté expedici. Celá posádka pracovala absolutně profesionálně, aby Lucovy pomohla. A dobře to dopadlo!
Autor: Milan Halousek
Rozhodně nezajímavý nebyl ani rozhovor se samotnou paní ředitelkou, protože Fjodor Jurčichin nebyl prvním kosmonautem, který sem po své dlouhodobé misi zavítal. Paní ředitelka například uvedla, že kosmonautům se zde kromě tradičních lázeňských procedur dostává také jakési nadstandardní péče ve formě lidského kontaktu po dlouhé sociální izolaci na palubě vesmírné stanice, mají možnost se zúčastnit různých výletů po okolí s průvodci atd.