Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kosmonautický seminář ve Valmezu

Kosmonautický seminář ve Valmezu

HVM_seminar.jpg
Hvězdárna Valašské Meziříčí se v rámci své činnosti věnuje nejen popularizaci astronomie, ale také propagaci kosmonautiky a raketové techniky. Poslední listopadový víkend je pravidelně věnován semináři, který pořádá hvězdárna ve Valmezu jako jediná v České republice již více než 30 let. Seminář je v posledních letech realizován ve spolupráci s městem Valašské Meziříčí, s Valašskou astronomickou společností a s Kosmo Klubem. Ten letošní kosmonautický seminář se koná ve dnech 25. až 27. 11. 2005.

Podrobnější informace na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Na programu semináře jsou například přednášky z historie kosmonautiky, z oblasti pilotovaných letů, z výzkumu Sluneční soustavy pomocí kosmických sond, novinky z raketové techniky apod. Seminář je určen široké veřejnosti, tj. všem zájemcům o kosmonautiku, raketovou techniku a výzkum vesmíru. Na tomto setkání zájemců o kosmonautiku se jednak dozvíte mnoho nového, ale především se setkáte s dalšími lidmi, jejichž koníčkem je právě kosmonautika a raketová technika. Podrobnější informace jak o samotném programu semináře, tak i o jeho organizaci najdete na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Těšíme se na Vaši účast.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M31

5min RAWky snímané cca od 19:30 do 22:15 135 min Light iso 3200 20 min dark iso 3200 v rámci úprav spíše jen zvýraznění detailu galaxie M31 andromedy

Další informace »