Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kosmonautika a raketová technika 2009

Kosmonautika a raketová technika 2009

Účastníci víkendového semináře o kosmonautice a raketové technice.
Účastníci víkendového semináře o kosmonautice a raketové technice.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Valašskou astronomickou společností (VAS) a Kosmo Klubem pořádá ve dnech 27. až 29. listopadu 2009 seminář na téma KOSMONAUTIKA A RAKETOVÁ TECHNIKA.

Seminář je určen odborné i laické veřejnosti. Do programu byly zařazeny přednášky z oblasti pilotovaných kosmických letů, raketové techniky i z výzkumu těles Sluneční soustavy. Přednášejí přední čeští odborníci na danou problematiku. Dvě přednášky prosloví například Mgr. Antonín Vítek, CSc., kterému byla počátkem října udělena Českou astronomickou společností cena Littera Astronomica za významný přínos v popularizaci kosmonautiky a publikační činnosti. Jeho přednášky se budou věnovat popisu událostí při budování Mezinárodní kosmické stanice ISS v uplynulém roce.

Další přednášky budou věnovány záchranným systémům pilotovaných kosmických lodí či nerealizovaným projektům v oblasti pilotované kosmonautiky. Součástí programu bude rovněž přednáška o hybridních raketových motorech, o kosmické technice k objevování planet mimo naši Sluneční soustavu, ale také novinky z výzkumu planety Merkur či přehled kosmických sond, které v současnosti stále ještě fungují a přinášejí nové a nové informace.

Podrobnější informace o programu najdete na internetové adrese Hvězdárny Valašské Meziříčí http://www.astrovm.cz nebo Vám je sdělíme na telefonu 571 611 928.


Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »