Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Letadlo na sluneční pohon: cesta kolem světa

Letadlo na sluneční pohon: cesta kolem světa

SolarImpulse_1.jpg
Švýcarský průkopník Bertrand Piccard konstruuje letoun, poháněný výhradně sluneční energií, jehož úkolem bude uskutečnit cestu kolem světa. Cílem projektu je také podpora vývoje, dokumentujícího možnosti prosazení obnovitelných zdrojů energie a nových technologií v praxi. Vývoj "slunečního" letounu podporuje také Evropská kosmická agentura ESA v rámci svého programu Technology Transfer Programme.

Bertrand Piccard uskutečnil v roce 1999 první nonstop let kolem zeměkoule na palubě balónu Breitling Orbiter společně s Angličanem Brianem Jonesem. Nyní společně s dalšími 60 specialisty připravují letoun s názvem Solar Impulse, který bude poháněn pouze sluneční energií.

"Solar Impulse bude propagovat ideu nové letecké éry, využívající letouny poháněné čistou, téměř nevyčerpatelnou energií ze Slunce, místo špinavé energie fosilních paliv s ohraničenými zásobami," říká Bertrand Piccard. "Ačkoliv ve své současné verzi není letoun schopen nést na své palubě cestující, věříme, že Solar Impulse může zapálit jiskru povědomí o technologiích, které mohou obhájit své místo v dalším rozvoji techniky."

"Slunce je hlavním zdrojem energie pro naše umělé družice, a také pro Piccardův letoun. Ve spolupráci s evropským kosmickým průmyslem vyvineme mnohem účinnější sluneční články, inteligentní řídící systémy a důmyslné akumulátory energie," říká Pierre Brisson, vedoucí Technology Transfer Programme při Evropské kosmické agentuře.

SolarImpulse.jpg

První let letounu Solar Impulse kolem světa je naplánován na rok 2010. Jednomístný letoun budou střídavě pilotovat Bertrand Piccard, Brian Jones a André Borschberg ze Švýcarska. Let bude probíhat ve výšce 10 až 11 km, tj. nad vrstvou oblačnosti, aby bylo zajištěno dlouhodobé osvětlení slunečních článků. V nočních hodinách budou motory letounu poháněny elektrickou energií z akumulátorů, dobíjených v průběhu letu nad denní polokoulí.

Model letounu byl vystaven v červnu letošního roku na aerosalonu v Le Bourget (Francie). Další jeho vývoj je rozdělen do následujících etap:

2006-2007: detailní návrh a výroba letounu

2008: první zkušební denní a noční lety

2009: zkušební lety v trvání několika dnů

2010: cesta kolem zeměkoule

Let kolem světa bude rozdělen do 5 etap, z nichž každá bude trvat 3 až 5 dnů. Cesta bude probíhat ze západu na východ, v oblasti zeměpisných šířek 10° až 30° severně od rovníku, za výhodných převládajících větrů a vhodného slunečního osvětlení.

Zdroj: www.esa.int
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Orel, Štít, Had, Hadonoš, Štír, Váhy | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »