Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  LRO vyfotografoval Chang'e 3 a Yutu na Měsíci

LRO vyfotografoval Chang'e 3 a Yutu na Měsíci

Chang'e 3 a Yutu z LRO 30.12.2013 Autor: NASA / GSFC / ASU
Chang'e 3 a Yutu z LRO 30.12.2013
Autor: NASA / GSFC / ASU
Americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) vyfotografovala čínskou sondu Chang'e 3 a vozítko Yutu na povrchu Měsíce. Přistávací modul vypadá jako větší světlý flíček s černým stínem a vozítko pod ním jako malý světlý bod.

Snímek zobrazuje obě části čínské mise velmi dobře i přesto, že současné rozlišení snímku může být jen 1,5 metru na obrazový bod. Je to umožněno dlouhými stíny, které na konci měsíčního dne vozítko i přistávací modul vrhali. Dříve měla sonda LRO rozlišení i pod 0,5 metru, ale to byla na nižší oběžné dráze. Menší rozlišení snímků je dáno tím, že byla přesunuta na vyšší a tím i stabilnější oběžnou dráhu. Díky tomu na ni tolik nepůsobí mascony (místa s vyšší gravitací, než okolí). Nejnižší bod eliptické dráhy leží 30 km nad povrchem poblíž jižního pólu a nad severem létá asi 200 km vysoko. Protože čínská sonda přistála poměrně hodně na sever od rovníku Měsíce, je rozlišení snímků LRO nižší. Sonda fotografovala z výšky 150 km.

Výše uvedená animace dobře ukazuje místo přistání vyfotografované před a po přistání. V souvislosti s čínským úspěchem se samozřejmě vynořily úsměvné poznámky typu, že „žádná americká sonda nevyfotografovala žádné vozítko na Měsíci“ (lidé někdy nevěří ani tomu, že vůbec kdy něco může detailně fotografovat Měsíc, jako to dokázala LRO, když zobrazila místa přistání Apollo), nebo že „na snímcích Chang'e 3 také chybí hvězdy na obloze jako na snímcích Apollo“ (neb ani Čína nemůže obejít zákonitosti fotografování, kdy obloha je samozřejmě podexponována natolik, že se nezobrazí ani nejjasnější hvězdy…).

Zdroj: Emily Lakdawalla, The Planetary Society




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »