Maratónský běh ve vesmíru
Williamsovu podpořily na Zemi i její sestra Dina Pandyaová (4:14:30) a přítelkyně, astronautka Karen Nybergová (3:32:09), které Bostonský maratón běžely.
Williamsová to dělá proto, aby motivovala děti ke každodennímu cvičení, aby byly fit. Důvod, proč se rozhodla běžet maratón v kosmu, vysvětlila takto: „Chci motivovat děti, aby každý den do svého programu zařadily fyzické cvičení.“ A ještě dodává: „Myslím si, že velký cíl jako maratón, pomůže tyto informace dostat ven.“
Pravidelné cvičení je při pobytu v kosmu nutností, protože díky stavu beztíže ztrácejí astronauti svalovou i kostní hmotu. „Při mikrogravitaci obojí začínáme ztrácet, protože naše nohy nepoužíváme k chůzi a nepotřebujeme kosti a svaly k překonání gravitace, abychom zůstali vzpřímeni,“ řekla Williamsová. Na ISS má posádka k dispozici rotoped a posilovací stroje, které simulují cvičení na Zemi ovlivněné gravitací.
Organizátoři maratónu na Zemi byli nadšeni, že se Williamsová jako první odvážila uběhnout maratón v kosmu a navíc Bostonský. „Suni, běžící 42,2 km ve vesmíru na svátek běhu (Patriot's Day), vzdala hold tisícům maratónců, kteří běží zde na Zemi. Ona propaguje nové hranice v běžeckém světě,“ řekl Jack Fleming (Boston Athletic Association).
Bostonský maratón je nejstarším nepřetržitě pořádaný maratón na světě - první ročník byl odstartován 19. dubna 1897, i když tehdy „jen“ na 39,4 km (42,2 km se běhá až od roku 1927). Z 15 závodníků se prvním vítězem v čase 2:55:10 se stal John J. McDermott z New Yorku (letos 24.000 účastníků).
B.A.A. (Boston Athletic Association) vyhlásila každé třetí pondělí v dubnu za svátek běhu a v ten den se také Bostonský maratón běží.
Zdroj: space.newscientist.com a www.nasa.gov
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí