Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Nebem svět nekončí! Zapojte se do unikátních projektů

Nebem svět nekončí! Zapojte se do unikátních projektů

Krásná letní Mléčná dráha v Poloninách.
Autor: Ondrej Králik

Česká kosmická kancelář přináší další přehled zajímavých příležitostí pro studenty, učitele i další zájemce z široké veřejnosti. Jedním z nich je například studentský projekt Nebem svět nekončí. Cílem celoevropské soutěže je inspirovat mladé lidi k zapojení do výzkumu vesmíru. Do soutěže, jejíž další ročník byl vyhlášen 1. září 2016, se mohou zapojit všichni žáci a studenti ve věku 7 až 22 let a jejich učitelé, kteří se zajímají o astronomii a kosmonautiku. Uzávěrky podávání přihlášek jsou v jednotlivých kategoriích 31. března 2017. Více podrobností a další projekty najdete v článku.

Vzdělávací a popularizační přednášky o kosmonautice

Česká kosmická kancelář nabízí přednášky pro základní a střední školy o kosmonautice a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi a besedy pro děti z mateřských škol o létání do vesmíru. Dále nabízíme přednášky pro veřejnost (kluby, hvězdárny, semináře, konference, kurzy) o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru.

Přednáška/beseda pro předškolní děti a děti 1.-4. třídy ZŠ: Krtečkova cesta do vesmíru (Povídání o tom, jak a proč lidé létají do vesmíru, doprovází Krteček, který byl v kosmu v roce 2011 s americkým astronautem Andrewem Feustelem)

Přednáška pro děti 5.-9.třídy ZŠ a studenty SŠ a G: Kosmonautika a my (Proč lidé létají do vesmíru, jak tam žijí a pracují a jak kosmonautika pomáhá lidem na Zemi v jejich každodenním životě)

Nová přednáška pro školy i veřejnost od podzimu 2016: Život na kosmické stanici (Přehled toho, co dělají kosmonauté na Mezinárodní kosmické stanici, doplněný o řadu videoukázek)
Nová přednáška od ledna 2017: Apollo 1 - je tady hrozný oheň! (Přednáška věnovaná 50. výročí smrti posádky Apollo 1 z 27.ledna 1967)

Přehled nabízených přednášek ve volných jarních termínech najdete na adrese http://www.halousek.eu

Mezinárodní víkendové setkání zájemců o kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY 2017

Spolek KOSMOS-NEWS ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří, Českou astronomickou společností a Kosmo klubem zve všechny zájemce o pilotovanou kosmonautiku, historii kosmonautiky a nové trendy v dobývání kosmu k účasti na sedmnáctém ročníku mezinárodní konference KOSMOS-NEWS PARTY 2017. Největší středoevropské setkání amatérských zájemců o kosmonautiku se uskuteční od pátku 7. dubna do neděle 9. dubna 2017 v Pardubicích. Pro účastníky je připravena více než desítka přednášek a diskusních pořadů předních českých i zahraničních odborníků na kosmonautiku a bohatý doprovodný program po celé tři dny konání konference.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
http://knp.kosmo.cz/

Lajka letí do vesmíru – dětská výtvarná soutěž

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy pořádá soutěž o nejhezčí obrázek na téma "Lajka - první psí kosmonaut očima dětí". Obrázky doplní výstavu o letu Lajky do vesmíru a nejhezčí z nich budou oceněny.

Pro účast v soutěži je nutné nejpozději do 5. května 2017 doručit osobně obrázky do Regionálního muzea Jílové u Prahy, nebo poštou na adresu pořadatele výstavy.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://dalekym.webgarden.cz/rubriky/aktuality

Workshopy ESA pro učitele přírodovědných předmětů

ESA připravuje další sérii vzdělávacích workshopů pro učitele přírodovědných předmětů z členských států ESA.

Letní workshop se uskuteční v Leidenu (Nizozemsko), nedaleko technologického centra ESA-ESTEC, v termínu 11. až 14. července 2017, podzimní workshop v termínu od 5. do 8. října 2017 na stejném místě.

Tyto semináře se budou skládat z praktických cvičení a inspirativních setkání s odborníky na kosmické technologie a budou zaměřené na oblast STEM. ESA bude poskytovat částečný sponzoring zúčastněným učitelům.

Zájemci na každý ze dvou nabízených kurzů se mohou přihlásit prostřednictvím on-line přihlášky na webových stránkách ESA.  Uzávěrka přihlášek pro oba workshopy je 17. dubna 2017.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esa.int/Education/Teachers_Corner/Applications_to_ESA_Teacher_Workshops_now_open

Fotosoutěž „Krtek a vesmír“

Projekt „Do kosmu s Krtkem 2018“ vyhlašuje fotografickou soutěž „Krtek a vesmír“. Tématem soutěžních fotografií bude loutka Krtka (látková, dřevěná, případně z jiných materiálů, nikoliv kreslená) ve spojitosti s jakýmkoliv libovolným tématem vesmíru a kosmonautiky. Způsob vytvoření soutěžní fotografie je bez jakéhokoliv omezení, počítačové úpravy soutěžních fotografií jsou povoleny. Fotografická soutěž „Krtek a vesmír“ je otevřena všem zájemcům bez omezení věku.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/krtekvkosmu/ (Facebook!)

Pomozte na prestižním astronomickém sympóziu EWASS 2017

Pořadatelé prestižního kongresu Evropského týdne astronomie a kosmických věd (EWASS2017), který se bude konat v Praze ve dnech 26. - 30. 6. 2017, hledají dobrovolníky, a to z řad studentů bakalářského, magisterského či doktorského studia a rovněž i post-doktorandů, kteří by pomohli s organizací v průběhu kongresu. Odměnou za výpomoc je možnost účasti na vybraných přednáškách. Dobrovolníci budou zapojeni přibližně polovinu času konference a zbytek je volný čas, který mohou využít k návštěvě jimi vybraných symposií.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.astro.cz/novinky/pomozte-na-prestiznim-sympoziu-ewass-2017.html

Vesmírný Tábor 2017

Město Tábor zve všechny zájemce z Tábora a okolí bez omezení věku k účasti na celoročním cyklu vzdělávacích a popularizačních přednášek o kosmonautice a astronomii. Přednášky se uskuteční 1x měsíčně v podvečerních hodinách na Hvězdárně Tábor, přednášejícími budou Dušan Majer, Jiří Grygar, Miloš Tichý, Milan Halousek, Lumír Honzík, Pavel Suchan, Jana Kvíderová a Ivo Míček.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/vesmirnytabor/ (Facebook!)

Nebem svět nekončí! Probíhá další ročník studentské vědecké a výtvarné soutěže ODYSSEUS

Cílem celoevropské soutěže Odysseus je inspirovat mladé lidi k zapojení do výzkumu vesmíru. Do soutěže, jejíž další ročník byl vyhlášen 1. září 2016, se mohou zapojit všichni žáci a studenti ve věku 7 až 22 let a jejich učitelé, kteří se zajímají o astronomii a kosmonautiku. Uzávěrky podávání přihlášek jsou v jednotlivých kategoriích 31. března 2017.

Upozorňujeme především na kategorii "Skywalkers - Nebem svět nekončí!" určenou pro děti ZŠ ve věku 7 až 13 roků, kteří mají možnost přemýšlet o výzkumu vesmíru tím, že vytvoří obrázek týkající se některého z témat soutěže. Tato kategorie (ale i zbývající dvě kategorie - Pioneers a Explorers) je dotována hodnotnými cenami pro nejlepší práce a umístěním vítězů do "Síně slávy soutěže Odysseus". Každý dospělý (učitel, rodinný příslušník nebo pracovník s mládeží) může odevzdat až 50 obrázků od padesáti různých soutěžících v kategorii Skywalker.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/prihlas-se-do-vesmirne-souteze

Letní škola ALPBACH 2017: Prach ve vesmíru

Další ročník exkluzivní letní školy pro vysokoškolské studenty, vědce a inženýry se zájmem o kosmické vědy a technologie v rakouském Alpbachu v Tyrolských Alpách se uskuteční od 18. do 27. července 2017.

Tématem kurzu bude „Prach ve vesmíru“ (The Dusty Universe).
Účastníci si budou moci prohloubit své znalosti kosmických věd a technologií na řadě přednášek a získané znalosti  použít a procvičit ve čtyřech studentských týmech, které budou soutěžit v přípravě co nejlepšího vědeckého projektu. Oficiálním jazykem letní školy, které se zúčastní 60 evrospkých studentů, je angličtina.Zájemci se mohou hlásit do 31. března 2017.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.summerschoolalpbach.at/

MegaEvent – Vesmírná keš (Geocaching)

MegaEvent (GC6XA56) bude vyvrcholením roční akce spojující Geocaching s astronomií, kosmonautikou (bez které by ze své podstaty nemohl ani existovat) a 100. výročím České astronomické společnosti. Stovka geokeší vytvoří v české krajině virtuální nápis "100. ČAS 1917", kdy každá keš bude věnována jednomu z českých astronomů. Na závěr proběhne 9. září 2017 společné setkání s astronomickým a geocachingovým programem v prostoru Ondřejovské observatoře.

Těšíme se na astronomické kačery! Logovat se můžete přímo na webu keše na adrese https://coord.info/GC6XA56

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
http://www.cas100geo.cz/

Projekt „Cassini vědcem na jeden den“ zahajuje ročník 2016/2017

Studenti vě věku 10-18 roků ve třech věkových kategoriích z členských zemí ESA napíší esej o délce 500 slov, ve které vysvět