Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Nový šéf NASA, nová šance pro HST
Pavel Koten Vytisknout článek

Nový šéf NASA, nová šance pro HST

HST.jpg
Ve čtvrtek byl Michael Griffin jmenován novým, v pořadí 11. ředitelem kosmické agentury NASA. Mezi jeho hlavní priority bude patřit bezpečnost letů raketoplánů, urychlení vývoje jejich nástupce a dokončení Mezinárodní kosmické stanice. Připustil rovněž možnost nové servisní výpravy k Hubbleovu kosmickému dalekohledu.

Michael Griffin byl nominován na ředitele NASA americkým prezidentem 14. března, aby jej o měsíc později v této funkci schválil Senát amerického Kongresu. Jeho předchůdce Sean O'Keefe, který kosmickou agenturu vedl 3 roky, odchází na pozici rektora na Louisiana State University. Nový ředitel už na počátku své kariéry v NASA v minulosti pracoval jako vrchní inženýr. Držitel pěti vysokoškolských titulů a jednoho doktorátu v oboru leteckého a kosmického inženýrství mezitím vystřídal řadu dalších pozic v komerčních firmách i státních agenturách. Naposledy působil jako vedoucí oddělení kosmického výzkumu na John Hopkins University.

Během svého projevu v Senátu, který předcházel jeho jmenování, Michael Griffin poukázal na hlavní priority svého působení v čele kosmické agentury, kam nastupuje v době, kdy je připravován první let raketoplánu po havárii Columbie před více než dvěma lety. Právě bezpečný návrat raketoplánu do provozu mezi ně patří. Podle pokynů amerického prezidenta by měly být raketoplány využity pro dostavbu Mezinárodní kosmické stanice a poté v roce 2010 odeslány do důchodu. NASA ale v té době ještě nebude mít připraveného jejich nástupce, tzv. Crew Exploration Vehicle. Ten bude podle současných plánů dokončen až v roce 2014. A právě tuto mezeru považuje nový šéf NASA za nepřijatelnou. Nová kosmická loď by měla být připravena dříve.

Jedním z důsledků havárie Columbie bylo rozhodnutí odstupujícího ředitele zrušit z bezpečnostních důvodů poslední plánovanou servisní výpravu raketoplánu ke kosmickému dalekohledu. Ten je bez zásahu opravářů odsouzen k ukončení činnosti někdy v roce 2007, až selžou jeho baterie a setrvačníky. Michael Griffin ale připustil možnost zařadit servisní výpravu zpět do plánu letů. Pokud následující výpravy raketoplánů prokáží, že upravené lodě jsou bezpečnějšími než v období před Columbií, měla by podle něj kosmická agentura znovu otázku opravy Hubbleova dalekohledu posoudit.

Zdroje:Space.Comz 12. dubna 2005
a NASA Press Release z 14. dubna 2005.




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »