Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Podrobnosti: Světová kosmonautika - dramatické okamžiky

Podrobnosti: Světová kosmonautika - dramatické okamžiky

Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá ve dnech 28. a 29. března 2003 mimořádný seminář s názvem SVĚTOVÁ KOSMONAUTIKA - DRAMATICKÉ OKAMŽIKY. Návod k registraci naleznete v článku z 26.2.2003.Dnešní článek obsahuje anotace referátů, které budou na semináři předneseny.

Pátek 28. března

16:30 až 17:15
VZPOMÍNKA NA CHALLENGER
Přednáší Libor Lenža
Připomínka tragické události z roku 1986. V přednášce bude shrnut průběh letu raketoplánu Challenger do okamžiku exploze a vysvětleny příčiny, které k havárii vedly. Rovněž budou popsány závěry vyšetřovací komise a konstrukční úpravy, provedené na všech systémech raketoplánu Space Shuttle.

17:30 až 19:00
KOSMICKÉ LODĚ PRO ZÁCHRANU KOSMONAUTŮ
Přednáší František Martinek
Stálá posádka Mezinárodní kosmické stanice ISS má k dispozici jako záchranný člun ruskou kosmickou loď Sojuz TMA, na které může v případě havarijní situace opustit stanici a vrátit se na Zemi. Jaké byly další varianty záchrany posádek stanice ISS? Jak byla zajištěna bezpečnost posádek na orbitálních stanicích Saljut, Skylab a MIR? Jakou šanci na návrat měly posádky v programu Apollo v případě poruchy kosmické lodě? Existuje či existovala možnost záchrany posádky amerického raketoplánu či sovětského raketoplánu Buran? Na podobné otázky se pokusí odpovědět výše uvedená přednáška.

Sobota 29. března

08:00 až 10:00
PRŮBĚH LETU RAKETOPLÁNU COLUMBIA
Přednáší Mgr. Antonín Vítek, CSc.
Cílem přednášky je detailně seznámit posluchače s průběhem tragického letu raketoplánu Columbia, doslova sekundu po sekundě s podrobným vysvětlením toho, co se dělo během přistávacího manévru od zažehnutí brzdících raketových motorů. Diskutovány budou pravděpodobné příčiny havárie a možnost záchrany posádky.

10:15 až 12:00
AERODYNAMICKÉ A KONSTRUKČNÍ ASPEKTY SOUVISEJÍCÍ S TRAJEKTORIÍ SESTUPU RAKETOPLÁNU COLUMBIA Z OBĚŽNÉ DRÁHY
Přednáší Prof. Ing. Jan Kusák, CSc.
Pohled na havárii raketoplánu Columbia poněkud z jiné strany. Přehled aerodynamických vlivů na orbitální stupeň raketoplánu během přistávacího manévru.

14:00 až 15:30
MIMOŘÁDNÁ SITUACE NA PALUBĚ
Přednáší Ing. Tomáš Přibyl
Dlouhá historie pilotovaných letů je bohatá na velmi dramatické situace, ke kterým došlo při startu či během vlastního letu. O těch, které nakonec skončily úspěšně, se tak mnoho nehovoří. Avšak i při těchto událostech život kosmonautů mnohdy visel na vlásku. A právě takovéto situace připomene posluchačům další přednášející.

15:45 až 18:00
DŮSLEDKY HAVÁRIE RAKETOPLÁNU COLUMBIA PRO PILOTOVANÉ LETY
Přednáší Mgr. Antonín Vítek, CSc.
Přednáška se zaměří na důsledky, které bude mít havárie již druhého amerického raketoplánu na oblast pilotovaných letů, především na výstavbu Mezinárodní kosmické stanice ISS. Bude posílen rozpočet NASA na příští léta? Jakým směrem se bude ubírat rozvoj americké pilotované kosmonautiky? Jaký bude harmonogram dalších letů na stanici ISS? To jsou některé z okruhu otázek, kterým se tato přednáška bude věnovat.

Návod k registraci naleznete v článku z 26.2.2003.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »