Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Raketa Vega s brněnským dispenserem úspěšně splnila svou misi

Raketa Vega s brněnským dispenserem úspěšně splnila svou misi

Dispenzer SSMS s družicemi v přípravné hale
Autor: ESA/CNES/Arianespace/Optique Video du CSG - JM Guillon

V noci z 2. na 3. září 2020 úspěšně odstartovala raketa Vega z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Do historie se tato událost zapíše díky tomu, že na palubě rakety byl i nosič brněnské firmy S.A.B. Aerospace, který vynesl do vesmíru najednou 53 družic. Ty byly do svých plánovaných poloh rozmístěny za 1 hodinu 45 minut po startu. Start byl díky nepříznivému počasí opakovaně odsouván. Raketa se tím zároveň vrátila do služby po předchozím neúspěšném startu.

Vesmír se otevírá komerčním letům

Úspěšný start rakety Vega a správné vypuštění všech satelitů z dispenseru na oběžnou dráhu ukázalo, že technologie vyrobená v Brně je plně funkční a může naplňovat svůj komerční potenciál. Zákazníků, kteří se svými družicemi čekají na let do vesmíru jsou stovky – od univerzit, výzkumných laboratoří, státních institucí až po soukromé firmy. Italská Vega s českým nosičem družic tak pro všechny zmíněné organizace otevírá bránu do vesmíru. Ještě do konce letošního roku chystá S.A.B. Aerospace dodat další dva nosiče – jeden pro let na konci podzimu a druhý v prosinci.

Odkaz na video ze Živě a česky komentovaného startu Kosmonautix.cz/Mall.tv

Dispenzer brněnské firmy S.A.B. Aerospace osazený družicemi v rámci mise Vega VV16 v září 2020 Autor: ESA - J. Huart
Dispenzer brněnské firmy S.A.B. Aerospace osazený družicemi v rámci mise Vega VV16 v září 2020
Autor: ESA - J. Huart

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] ESA



O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Raketa Vega, Dispenzer, Dispenser, S.A.B. Aerospace


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »