Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Raketoplán poškozen již při startu?

Raketoplán poškozen již při startu?

Spekulací o možné příčině havárie raketoplánu při přistávacím manévru se vynořuje poměrně velké množství, jedna z nich ale převládá. Je velice pravděpodobné, že při vstupu do horní vrstvy atmosféry došlo k poškození tepelné ochrany.

launchdebris.gif
Podle prvních známých údajů došlo nejprve k přerušení kontaktu s teplotními čidly na levém křídle raketoplánu a poté i k přerušení kontaktu s čidly hydrauliky levého podvozku. To vše by nasvědčovalo tomu, že došlo k poškození tepelné ochrany levého křídla a k následnému poškození jeho konstrukce při teplotách převyšujících 1500 °C. Pak již následoval již neodvratný zánik raketoplánu.

Jak mohlo dojít k porušení tepelné ochrany levého křídla bude pravděpodobně tématem dalších spekulací, ale jedna pravděpodobná možnost se již objevila. Je to patrné na přiloženém animovaném obrázku, kde je patrné, že při startu raketoplánu mohlo dojít k odtržení části ochrany nádrže nebo pomocného motoru. Tato odtržená část se pravděpodobně pohybovala v těsné blízkosti spodní části levého křídla raketoplánu a mohla tak pravděpodobně mírně poškodit i jeho tepelný kryt. Toto drobné poškození pak mohlo mít za následek výše popsanou tragédii.

Zdroj: Spaceflight Now, iDnes




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Zabývá se především historií astronomie, spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy.



36. vesmírný týden 2024

36. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 9. do 8. 9. 2024. Měsíc je kolem novu, který nastane v úterý 3. 9. Večer se stále nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, který bude v opozici a nejblíže Zemi. Nejlepší období viditelnosti dalších planet je stále ráno, kdy se k Marsu a Jupiteru přidává i Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a radost nám dělají i erupce a velmi slabé polární záře. Zajímavá soukromá mise Polaris Dawn v Crew Dragonu s plánovaným výstupem do volného kosmu byla odložena, aby v případě přerušení bylo dobré počasí v místě nouzového přistání kosmické lodi. Po dlouhé sérii úspěchů se nepovedlo dovézt do přístavu celý první stupeň Falconu 9, protože legendární B1062 se převrátil na plošině po přistání. Před 110 lety se narodil americký vědec James Van Allen, jehož jméno nesou radiační pásy kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 8.9.2024

Slnko 8.9.2024

Další informace »