Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Ruský kosmonaut by na ISS povolil alkohol

Ruský kosmonaut by na ISS povolil alkohol

Sharipov a Chiao
Sharipov a Chiao
Ruský kosmonaut Šaripov po návratu na Zem řekl, že na mezinárodní orbitální stanici ISS, by měl být povolen alkohol, protože pomáhá lépe zvládat stres a zlepší výkony kosmonautů.

Šaripov hovořil na první tiskové konferenci, která byla uspořádána poté, co on a americký astronaut Leroy Chiao úspěšně dokončili svou více než půlroční misi na ISS (International Space Station). Podle Šaripova by bylo "žádoucí", aby každý kosmonaut dostával denně 50 ml vína nebo koňaku tak, jako dostávají během delších plaveb američtí námořníci v ponorkách. "Ale pouze pro zlepšení naší práce a lepší zvládání psychického stresu," dodal Šaripov.

Podle vyjádření samotných kosmonautů, nebyly mezi mimi žádné jazykové problémy. "Já jsem se učil rusky a Šaripov anglicky," prozradil mimo jiné Chiao. Někdy se mluvilo i čínsky a dokonce se prý dorozumívali uzbečtinou.

Jednalo se o 10. stálou posádku na ISS (14.10.2004 až 24.4.2005, tj. celkem 192 dnů 19 hodin 01 minut). Transportní loď Sojuz TMA-5 vynesla dvoučlennou posádku Expedice 10 (palubní inženýr Saližan Šakirovič Šaripov, velitel Leroy Chiao) a kosmonauta Jurije Georgijeviče Šargina na oběžnou dráhu 14.10.2004. Po spojení s ISS a týdnu společného pobytu na stanici, během něhož si dlouhodobé posádky předaly systémy družicového komplexu, se členové Expedice 9 (Gennadij Ivanovič Padalka, Edward Michael "Mike" Fincke) a s nimi i Šargin vrátili na Zemi v lodi Sojuz TMA-4 (24.10.2004).

Během pobytu na ISS se kosmonauti Šaripov a Chiao věnovali pravidelné činnosti: vědeckým experimentům a údržbě, opravám a dovybavování stanice novými přístroji a anténami (nejen uvnitř ale i při výstupech do kosmického prostoru).

Členové Expedice 10 se vrátili na Zem 24.04.2005 v lodi Sojuz TMA-5 spolu s italským kosmonautem Roberto Vittorim, který na ISS přiletěl na desetidenní pobyt v lodi Sojuz TMA-6 s další stálou posádkou Expedice 11 (Sergej Konstantinovič Krikaljov a John Lynch Phillips). Trojice kosmonautů bezpečně přistála v kazašské stepi západně od města Astana v neděli 24.04.2004 ve 22:07:27 UT (resp. v pondělí v 00:07:27 SELČ).

Zdroj: www.mosnews.com a mek.kosmo.cz
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »