Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Seminář: Světová kosmonautika - dramatické okamžiky

Seminář: Světová kosmonautika - dramatické okamžiky

Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá ve dnech 28. a 29. března 2003 mimořádný seminář s názvem SVĚTOVÁ KOSMONAUTIKA - DRAMATICKÉ OKAMŽIKY, věnovaný především tragické události havárie raketoplánu Columbia.

Program semináře

Pátek 28. března
16:00 - 16:30   Příjezd účastníků - prezence
16:30 - 17:15 Libor Lenža Vzpomínka na Chalenger
17:30 - 19:00 František Martinek Kosmické lodě pro záchranu kosmonautů
Sobota 29. března
08:00 - 10:00 Mgr. Antonín Vítek, CSc. Průběh letu raketoplánu Columbia
10:15 - 12:00 Prof. Ing. Jan Kusák, CSc. Aerodynamické a konstrukční aspekty související s trajektorií sestupu raketoplánu Columbia z oběžné dráhy
12:00 - 14:00 Oběd - možnost společného oběda, přihlášky na místě
14:00 - 15:30 Ing. Tomáš Přibyl Mimořádná situace na palubě
15:45 - 18:00 Mgr. Antonín Vítek, CSc. Důsledky havárie raketoplánu Columbia pro pilotované lety

Při prezenci bude vybírán konferenční poplatek 60,- Kč (členové České astronomické společnosti, Valašské astronomické společnosti a studenti 40,- Kč). Každý účastník obdrží sylaby přednesených přednášek.

Další informace

Ubytování:
Prosíme zájemce, kteří požadují nocleh ve hvězdárenské turistické ubytovně (tzv. "Škvorníku"), aby se přihlásili nejpozději do 20. března 2003 telefonicky nebo faxem (571 611 928) či e-mailem kdobesova@astrovm.cz. Pokud požadujete ubytování v hotelu (Apollo, Panáček), objednávejte individuálně (tel. 571 622 020, 571 622 045).

Kde nás najdete:
Hvězdárna Valašské Meziříčí se nachází poblíž nemocnice, na kopci zvaném Stínadla. Pokud přijedete do Valašského Meziříčí vlakem či autobusem, dejte se nejkratším směrem do kopce - ve městě je dostatek informačních tabulí, které vás ke hvězdárně dovedou. Je možné také využít Městskou hromadnou dopravu - linka č. 6 (zastávka "U nemocnice") Přijedete-li osobním autem ve směru od Vsetína, pak hvězdárna stojí na kopci před vjezdem do města, po vaší levé straně (naproti nemocnici).

Jestliže přijedete z opačného směru, projedete přes Valašské Meziříčí směrem na Vsetín (po ulici Vsetínská) a potom budete mít hvězdárnu po vaší pravé ruce.

Stravování:
V blízkosti hvězdárny je několik restaurací, kde dostanete celkem kvalitní jídlo za rozumnou cenu. V pátek a v sobotu dopoledne je otevřen obchod s potravinami poblíž hvězdárny. Během semináře lze zakoupit čaj, kávu, případně nějaké oplatky přímo na hvězdárně.

Těšíme se na setkání s Vámi.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA - aktuální informace na http://www.astrovm.cz




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »