Sledujte přelety servisní brašny
Ano, není to žádný vtip ani novinářská kachna. Poté, co se podařilo astronautům z nedávné mise Endeavour "upustit" servisní brašnu s nářadním během "rutinní" práce, je možné tento balíček pozorovat na obloze jako slabou družici viditelnou krátce před přeletem Mezinárodní kosmické stanice ISS. Chcete ji taky vidět? Čtěte dále.
ISS je možné pozorovat vcelku bez potíží, neboť když zrovna přeletí přes oblohu, je jedním z nejjasnějších objektů (mnohorát i nejjasnější vůbec). Právem ji neznalí lidé považují za UFO nebo "neblikající" letadlo. Se servisní brašnou je to ovšem horší, neboť její rozměry jsou mnohem menší. Z toho důvodu je nutné mít po ruce přehlednou a přesnou mapku přeletu, kterou však poskytuje server www.heavens-above.com. Při načtění této stránky je nutné postupovat následovně:
- Pod nadpisem "Configuration" vybrat "from database"
- Vybrat z nabídky států "Czech republic" (či jiný stát, pokud nejste v ČR)
- Napsat (klidně bez háčků a čárek) město či vesnici, kde se nacházíte (databáze je skutečně bohatá i na všechny malé vísky)
- Potvrdit a následně odkliknout vaši polohu (je-li v ČR více míst se stejným názvem, tu svoji polohu zkontrolujete buďto souřadnicemi GPS nebo kliknutím na "Neighbours" - tam by se měl objevit seznam vám nejbližších míst; souhlasí-li to, vraťte se zpět a odklikněte vaší polohu v daném seznamu)
- Pod nadpisem "ISS Tool Bag" je v textu odkaz "here". Poté už se vám zjeví tabulka s časy přeletů servisní brašny nad vaší lokalitou. Kliknutím na dané datum se objeví stránka s přesnou mapkou přeletu brašny po obloze.
Snad vám tedy tento návod pomůže spatřit tuto raritní družici. Je zapotřebí být vybaven(a) malým přístrojem, neboť hvězdná velikost brašny se pohybuje od 6. do 9. magnitudy. Poněkud vtipné video (převzato z IAN, v angličtině) můžete shlédnout níže. Na počátku se vám bude zdát, že jde o výborný fór, ale vzápětí zjistíte, že pozorování servisní brašny je skutečně reálné, jak dokazuje animace ze CCD snímků. Jak dlouho bude možné brašnu sledovat, závisí na nejbližších misích raketoplánů. Je ale jisté, že nějakou dobu to potrvá, neboť brašna předhání ISS.
Doporučená videa:
[1] NASA TV - Astronaut ztrácí brašnu
[2] NASA TV - Astronauté přiznávají chybu nad ztrátou brašny