Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Spirit - stav kritický, ale stabilizovaný

Spirit - stav kritický, ale stabilizovaný

24.1.2004 (23:00 UT) - Stále probíhá testování software roweru, potíže s opětovným restartováním systému přetrvávají. Souběžně probíhá také vyhodnocování spolehlivosti komunikace.

24.1.2004 (7:00 UT) - "Měli bychom se připravit na to, že funkce robota se nám nějakou dobu nepodaří znovu plně nastartovat, možná několik dní, možná až dva týdny - a to za těch nejpříznivějších okolností," prohlásil Theisinger. Šance na plné zprovoznění roveru tak nejsou moc velké. Veškerá data, která Spirit na Zemi vyslal za posledních 24 hodin, jsou nyní pečlivě vyhodnocována.
23.1.2004 (23:00 UT) - Po 13 hodině odpoledne byla navázána komunikace rychlostí 120 bps. Dochází k "zasekávání" počítače Spiritu, který bylo nutné již více jak 12x restartovat. Velkým problémem je i to, že se robot za studených marsovských nocí nedostatečně vypíná, aby mohl obnovit obvyklý provoz. V sobotu v noci má být proto vyslán signál k úplnému vypnutí.
23.1.2004 (12:34 UT) - Po odmlce se Spirit konečně ozval - pozemní středisko přijalo od Spiritu signál potvrzující přijmutí signálu ze Země. Zatím není znám důvod odmlky (se Spiritem nebylo od středy navázáno spojení). Na dobu deseti minut se podařilo obnovit spojení se Spiritem. Signál zachytila stanice DSN (Deep Space Network) poblíž Madridu. Data byla přenášena rychlostí 10 bitů za vteřinu.




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Zabývá se především historií astronomie, spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »