Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Staňte se kosmonautem!

Staňte se kosmonautem!

Ruská kosmická agentura Rosaviakosmos a ruský televizní kanál TV1 spojily síly a připravily novou televizní soutěž. Vítěz získá letenku na mezinárodní kosmickou stanici ISS.

Soutěžící budou podrobeni lékařské prohlídce. Dva vítězové soutěže se zúčastní výcviku v Hvězdném městečku. Na základě výsledků bude jeden z nich vybrán jako člen posádky lodě Sojuz a stráví týden v Ruské části ISS. Televizní diváci budou moci v reálném čase sledovat jeho přípravu ke startu. Vítěz se stane třetím členem ruské posádky vyslané k ISS v říjnu 2003.

Rosaviakosmos obdržel množství nabídek ke spolupráci včetně západních televizních stanic. Nejlepší podmínky nabídl TV1. Podrobnosti nebyly uvedeny. Soutěž by měla probíhat i v následujících letech, nebylo však zvěřejněno, kdo bude platit náklady na start.


Po prvním turistovi následují další

Agentura Rosaviakosmos poprvé rozvířila vody loňský rok, kdy si jako první nechala zaplatit za cestu turisty. Cesta jednoho turisty zaplatí téměř všechny výlohy na start.

Americký obchodník Denis Tito se stal v roce 2001 prvním kosmickým turistou. Jihoafrický podnikatel Mark Shuttleworth ho následoval minulý duben. Oba za cestu zaplatili 20 milionů dolarů.Americká popová hvězda Lance Bass se měl stát třetím vesmírným turistou, ale jeho cesta byla minulý měsíc zrušena, neboť včas nezaplatil.

Titova cesta zvýšila napětí mezi Ruskem a USA. V NASA panoval strach o stanici - nezkušený turista by mohl stanici ohrozit. Shuttleworthova cesta již proběhla téměř bez připomínek.

Ruský kosmický program nutně potřebuje peníze na starty lodí Sojuz, které jsou na ISS využívány jako záchranná plavidla a jsou nezbytné k zajištění trvalé obyvatelnosti stanice.

ISS je obývána od roku 2000. Stavěna je ve spolupráci Ruska, USA za přispění Evropy, Kanady a Japonska.Reuters,




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »