Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Start STS-127 znova odložen
Vít Straka Vytisknout článek

Start STS-127 znova odložen

Opravy ventilačního potrubí
Opravy ventilačního potrubí
Start raketoplánu Endeavour s poslední částí japonské laboratoře Kibo k Mezinárodní kosmické stanici byl dnes znova zrušen. Stalo se tak z naprosto stejné příčiny, jako v sobotu a sice kvůli úniku vodíku do potrubí, které jeho přebytky odvádí od raketoplánu.

"Budeme se tímto problémem zabývat a až to bude v pořádku a budeme si jistí, že to funguje a je to bezpečné, pak můžeme startovat", prohlásil na dnešní tiskové konferenci předseda týmu manažerů mise LeRoy Cain.

Původně to nevypadalo na vážnější problém. Start raketoplánu Discovery byl 11. března zrušen kvůli úniku paliva z externí nádrže. Po výměně několika kritických uzávěrů vše fungovalo jak mělo a Discovery o 4 dny později hladce odstartoval do vesmíru. Při plnění nádrže raketoplánu Endeavour se ale 13. června stalo to samé a start byl odvolán (viz článek). NASA se rozhodla pokusit se problém vyřešit stejně jako v březnu, v průběhu neděle a pondělí byly vyměněny uzávěry v interní části panelu, který spojuje toto ventilační potrubí, jež odvádí od rampy přebytky vodíku v plynné podobě, s externí nádrží. Přitom skutečná příčina úniku nebyla zjištěna v březnu ani nyní. Podle první teorie byly v tomto případě uzávěry poškozeny extrémně nízkou teplotou, poté byl prosazován názor, že na ně mělo neblahý vliv připojení, odpojení a pak zase připojení komponent, když Endeavour čekal v pohotovosti na rampě 39B a poté byl převezen na "áčko". Nicméně ventily byly vyměněny, úspěšně proběhly jejich testy ale stejný únik se objevil znovu. Podle NASA to zřejmě indikuje vážnější problém a bude to řádně vyšetřeno.

A kdy bude start?

Koichi Wakata na ISS
Koichi Wakata na ISS
V červnu určitě ne. Poslední šanci odstartovat má raketoplán v sobotu, poté se v neděli zavírá startovací okno. Na čtvrtek je připravován start sondy LRO, po kterém musí následovat mezera, kterou potřebuje letectvo pro přeprogramování systémů, kterými pomáhá NASA sledovat vypuštěná tělesa. Start STS-127 by se tedy možná ještě v sobotu stihnul ale tato možnost zůstane nevyužita, aby bylo dost času pro vyšetření problému. Posádka STS-127 v čele s velitelem Markem Polanskym se dnes vrátila do Houstonu, kde si vychutná pár dní zaslouženého volna. Další pokus o start je naplánován na 12. července v 1:39 ráno, kdy se otevírá další startovací okno. Samozřejmě to bude mít nepříjemný domino efekt na další mise raketoplánů (start Discovery STS-128 je nyní plánován na 7. srpna, což se určitě nestihne). Snad jediný člověk, který má z toho všeho radost, je japonský astronaut Koichi Wakata (touto dobou na ISS), který se měl v raketoplánu Endeavour vrátit na Zemi. Když mu dnes byla oznámena výše popsaná fakta, reagoval: "OK, je výborné, že tahle mezinárodní posádka bude pokračovat. Další měsíc pro mě!". Posádku stanice totiž nyní tvoří astronauté z Ruska, USA, Kanady, Evropy a Wakata z Japonska.

Zdroje:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »