Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  STS-126: Průběžné zpravodajství
Vít Straka Vytisknout článek

STS-126: Průběžné zpravodajství

Znak STS-126
Znak STS-126
Už po 27. navštívil raketoplán Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Endeavour je k ní připojený právě v těchto dnech a plní zde důležitou zásobovací misi. Je to jeho 22. mise a celkově 124. let raketoplánu do vesmíru. Co se týče letošního roku, je to 4. mise raketoplánu a 2. let Endeavouru.

Ty, kteří v noci na sobotu sledovali na NASA TV nádherné záběry nočního startu, bych rád upozornil, že ve stejnou dobu tento přímý přenos sledovala i posádka ISS (viz video).Start proběhl bez problémů,Endeavour byl naveden na oběžnou dráhu, z níž zahájil stíhání ISS. Pozdější analýza záběrů pozemních kamer ovšem ukázala odpadávání blíže neidentifikovatelných částic z oblasti krytu jednoho z motorů OMS (Orbital Maneuvring System) 28 sekund po startu (viz obrázek). Inspekce tepelné ochrany, provedená druhý den letu (v sobotu večer našeho času) pomocí robotické paže raketoplánu a nástavce OBSS ale neukázala žádné poškození. Počkáme si ještě na analýzu fotografií, pořízených posádkou ISS při příletu Endeavouru. Také trochu zlobila jedna z parabolických všesměrových antén, selhalo její automatické natáčení a muselo být nahrazeno příkazy ze Země.

Ke stanici Endeavour dorazil v neděli večer, ve 22:08 SEČ velitel Chris Ferguson provedl s raketoplánem otočku, čímž umožnil posádce ISS nasnímat tepelný štít a ve 23:01 došlo ke spojení obou těles. Asi o 2 hodiny později byly otevřeny poklopy a posádky se uvítaly.

V pondělí okolo 18. hodiny byl z nákladového prostoru Endeavouru vyzvednut staniční robotickou paží nákladní modul Leonardo s více než 6000 kg vybavení a v 18:50 připojen ke stanici. Postupně se také schyluje k první kosmické vycházce. Absolvují ji Piperová a Bowen. Noc před ní strávili ve speciálním modulu ve sníženém tlaku, pro odstranění dusíku z krve. Vycházka by měla začít v úterý v 19:45 SEČ. Trvat má 6 a půl hodiny a "spacewalkeři" při ní přemístí dusíkovou nádrž do nákladového prostoru raketoplánu a začnou čištění a mazání kloubů, otáčejících solární panely za Sluncem.

Podle NASA mise zatím probíhá extrémně dobře, doufejme tedy, že to tak zůstane i nadále.

Zdroje:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »