miniaturní senzor v porovnání s tužkou a jeho umístiní v sondi O možných příčinách pádu sondy Genesis informovala Komise vyšetřování nehody (MIB), kterou ustavila NASA. Za zářijový pád pravděpodobně může už technický návrh sondy.
Jakmile vědci začali vybalovat více než 3.000 kontejnerů se vzorky slunečního větru, které sonda Genesis ve vesmíru 3 roky sbírala, začala havárii vyšetřovat MIB (Mishap Investigation Board). Jako pravděpodobnou příčinu selhání padákového systému stanovila špatnou instalaci miniaturních senzorů.
Vědci došli k závěru, že chybu obsahoval pravděpodobně už technický nákres sondy. Proto senzory, které jsou na bocích modulu, konstruktéři nainstalovali obráceně, takže jejich citlivá čidla nemohla analyzovat rychlost padající sondy a včas otevřít padáky.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.
Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek
„Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner
Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,