Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záznam online přenosu nouzově přerušeného startu lodi Dragon C2+; AKTUALIZOVÁNO
Vít Straka Vytisknout článek

Záznam online přenosu nouzově přerušeného startu lodi Dragon C2+; AKTUALIZOVÁNO

Raketa Falcon 9 na startovací rampě. Foto Spaceflightnow.com
Raketa Falcon 9 na startovací rampě. Foto Spaceflightnow.com
V sobotu 19. května 2012 v 10:55 našeho času se měl uskutečnit historický start první soukromé lodě ke stanici ISS, kvůli technickým potížím však byl nouzově zrušen doslova sekundu před vzletem rakety v době, kdy již hořely její motory. Přenos zde začal v 10:00.

Aktualizace po tiskové konferenci SpaceX, jež se uskutečnila v sobotu 19. května ve 12:30 SELČ

Aktualizace po tiskové konferenci SpaceX, jež se uskutečnila v sobotu 19. května ve 12:30 SELČ

Abychom ještě shrnuli, co se stalo: když se podíváte na záznam přenosu pod tímto příspěvkem, můžete vyčíst, že všechno šlo vskutku perfektně až do okamžiku T-3 vteřiny, kdy přišel na řadu zážeh devíti motorů Merlin, kterými je vybaven první stupeň rakety Falcon 9. Motory se skutečně zažehly a v sekundách, zbývajících do vzletu z rampy, nabíhaly na plný výkon. Jenže během tohoto procesu počítače zaznamenaly něco podezřelého: tlak ve spalovací komoře motoru číslo 5, jehož hodnota vyletěla strašně vysoko, pouhé půl sekundy před startem tedy vypnuly všechny motory a raketa, na níž byly upřené zmatené oči mnoha lidí, zůstala stát na rampě.

Počítače dozajista udělaly správnou věc, sice by se třeba nemuselo nic stát, ale také by případné poškození spalovací komory mohlo vést třeba i k destrukci celé rakety během vzletu, případně k neúspěchu startu vlivem vysazení motoru. Nyní SpaceX plánuje vyčerpat palivo z nádrží rakety, raketu řádně zabezpečit a ještě dnes k ní pustit techniky, aby se pořádně podívali, co se stalo, a našli příčinu.

A kdy budeme startovat? SpaceX sama ještě neví, mnoho samozřejmě záleží na tom, co najdou technici, jak moc hluboká bude příčina dnešní startovní anomálie. Předběžně firma s trochou optimismu plánuje náhradní datum, které bylo zamýšleno v případě dnešního odkladu - třídenní odklad s dalším pokusem v úterý 22. května v 09:44 SELČ, vyloučen není ani čtyřdenní odklad se startem 23. května. Anebo ještě o něco déle, pokud bude příčina závažnější. Všechno se snad brzy dozvíme.

Videozáznam přerušení startu pouhé 0,5 sekundy před vzletem. Zdroj: Youtube.com

P.S. Na Vaše slova nedošlo, pane Musku. Na Floridu opět svítí slunce ale Dragon ho nevidí z oběžné dráhy ale stále z pevné země. (viz záznam online přenosu níže)11:10 Od nás to je již v tuto chvíli vše, podrobnější informace, které bychom vám mohli přinést, nebudou k dispozici okamžitě. Sledujte astro.cz pro další vývoj věcí. Pro tuto chvíli děkujeme za pozornost.

11:04 Kdy tedy poletíme? V tuto chvíli těžko říct, dnes již však určitě ne. Jednak by pozdější start nebyl "kompatibilní" s dráhou ISS, jednak je třeba zanalyzovat nouzovou situaci, za které byl start zrušen. Náhradní termín byl před dneškem stanoven o 3 dny později, tedy v úterý 22. května.

11:01 Zpět k raketě se přiklápí věž startovací rampy. Z komunikace letových kontrolorů jsme slyšeli, že počítače přerušily start kvůli příliš vysokému tlaku ve spalovací komoře motoru č. 5 prvního stupně rakety.

10:58 Probíhá zabezpečování rakety na rampě, čekáme na další informace.

10:56 Tak nic! Motory se 3 vteřiny před plánovaným startem zažehly a pak zase vypnuly, start byl nouzově přerušen.

10:54 Minuta do vzletu, počítače s letovým softwarem aktivovány, chrliče vody okolo rampy také (ochrání vzlétající raketu před zvukovými vlnami startu). Ještě nás čeká natlakování palivových nádrží a tři vteřiny před startem zážeh motorů prvního stupně Falconu. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si historický start.

10:53 Závěrečné "GO" právě padlo, jdeme na start, zastavit nás může už jen vskutku mimořádná událost.

10:51 Systémy pro přenos videa a telemetrie rakety Falcon aktivovány.

10:50 T- 5 minut.
Stejně jako před pěti minutami u Falconu, tak nyní i u Dragonu spustili automatickou počítačem řízenou sekvenci posledních příprav před startem.

10:49 Závěrečná konfigurace počítače rakety začala.

10:45 Autosekvence finálních příprav, která je součástí rakety Falcon 9, byla právě spuštěna.

Pohled do sálu, ze kterého se dnes řídí start rakety Falcon. Autor: SpaceX
Pohled do sálu, ze kterého se dnes řídí start rakety Falcon.
Autor: SpaceX
10:43 Právě skončilo finální hlasování GO/NO-GO v řídícím středisku na kosmodromu. Nebylo slyšet žádné NO-GO.

10:40 T- 15 minut, v této chvíli neexistuje nic, co by mohlo zabránit startu.

10:38 Jak jsme právě slyšeli na TV NASA, řídící středisko v Houstonu, mající na starost americký segment ISS, je taktéž připraveno ke startu Dragonu.

10:36 Precizní čas startu dnes bude 10:55:26 SELČ na základě aktuálních parametrů dráhy stanice ISS.

10:35 Když včera večer na Floridě zapadalo slunce, Elon Musk, šéf SpaceX, velmi trefně poznamenal na svém Twitteru: "Až Dragon zase uvidí sluneční světlo, už si to snad bude štrádovat 8 km/s nad Atlantikem."

10:30 T-25 minut. Všechny pozemní sledovací stanice hlásí, že jsou připraveny ke startu. Technické problémy žádné, počasí stále uspokojivé.

10:28 Exemplář rakety Falcon 9, jež dnes vynese loď Dragon, uskutečnil 30. dubna pokusný 3,5 vteřiny trvající zážeh motorů prvního stupně. Motory tehdy dosáhly plného tahu na asi dvě vteřiny. Zážeh byl sice o více než hodinu odložen kvůli technickým potížím, které však nakonec technici zvládli a test byl úspěšný. Po testu putovala raketa zpět ze startovací rampy do hangáru, ze kterého se na rampu vrátila o čtvrteční noci po odsouhlasení startu manažery SpaceX.

10:25 T mínus 30 minut.
Loď Dragon vynese na orbit raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která má zatím 100 % úspěšnost (dva starty v červnu a prosinci 2010). Výška rakety činí 48,1 metru (srovnatelné s ruským Sojuzem) a šířka cca 3,5 metru, sestává ze dvou stupňů, poháněných tekutým kyslíkem a kerosinem. Falcon poletí díky devíti motorům Merlin v prvním stupni a jednomu ve stupni druhém. Devět motorů Merlin prvního stupně dodává celkem 454 tun tahu ve vakuu. Jako zajímavost dodejme, že Falcon 9 je od počátku vyvíjen i pro bezpečnou dopravu posádky.

10:22 Šance na dobré počasí v okamžiku startu podle nejnovějších zpráv vzrostla na 80 procent, tudíž to opravdu vypadá, že počasí dnes problémem nebude.

10:18 Včerejší předpověď počasí pro start je vcelku uspokojivá a optimistická. Na Floridě sice již pomalu začíná léto, přinášející s sebou bouřky a podobná "překvápka", nicméně dnešní start se má uskutečnit před úsvitem, což je za celých 24 hodin doba s nejklidnějším počasím. Rychlost větru je dnes očekávána asi 4 - 5 m/s, teplota v 16 metrech nad zemí 23 až 24 °C. V okolí kosmodromu se mohou vyskytovat nějaké dešťové přeháňky, ty však meteorologům v tomto případě těžkou hlavu příliš nedělají, spíše tvorba kupovité oblačnosti. Celková šance dnešního startu z hlediska počasí je 70 procent. Kdyby došlo k odkladu, šance se mírně zmenšují.

10:15 T- 40 minut, právě by měl začínat přenos na webu SpaceX (viz druhý odkaz dole).

Aktuální záběr z kosmodromu. Autor: TV NASA
Aktuální záběr z kosmodromu.
Autor: TV NASA
10:14 Raketa s lodí na vrcholku byla převezena z hangáru SpaceX na startovací rampu v noci na včerejšek našeho času. Aktivace obou plavidel proběhla 7,5 hodiny před startem, tedy asi v 03:30 SELČ, tankování rakety bylo zahájeno v 07:05 a hotovo v 07:40.

10:10 T mínus 45 minut a odpočítáváme. Vše jde naprosto ideálně, podle spaceflightnow.com přípravy stále pokračují bez problémů a počasí dává taktéž zelenou.

10:03 Start se uskuteční z rampy komplexu 40 Cape Canaveral Air Force Station (kosmodrom na mysu Canaveral vedle Kennedyho kosmického centra NASA, odkud létaly raketoplány) na Floridě, východním pobřeží USA. Časové pásmo EDT, zde platící, představuje posun o 6 hodin dozadu, je zde ještě tma před úsvitem 19. května, start tedy vychází na 04:55 místního času u vln Atlantiku.

10:00 Vítáme všechny čtenáře, kteří se rozhodli i přes probíhající MS v hokeji sledovat náš přenos dnešní skutečně historické události kosmonautiky - start vůbec první komerční kosmické lodi k Mezinárodní kosmické stanici ISS! Druhý exemplář lodi Dragon společnosti SpaceX je připraven na špici rakety Falcon 9, taktéž produktu SpaceX.
V této chvíli má již raketa Falcon natankovanou plnou nádrž a vše vypadá pro start příznivě.

Doporučené odkazy: (vše EN)
O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »