Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Astrofotografové roku 2011 převzali svou cenu

Astrofotografové roku 2011 převzali svou cenu

plaketa_cagas.jpg
V sobotu 14. dubna tohoto roku se v Jablonci nad Nisou konalo velké setkání vedení složek a kolektivních členů ČAS a dalších astronomických institucí. Na programu bylo mnoho zajímavého, my se ovšem zaměříme pouze na část věnovanou astrofotografii. Do Jablonce si totiž pro své ocenění přijeli "astrofotografové roku 2011", pánové Pavel Cagaš a Václav Přibík.

plaketa_pribik.jpg

O udělení této ceny rozhodla porota České astrofotografie měsíce 11. ledna na svém setkání na ondřejovské observatoři, kdy vybírala z kandidátů roku 2011. Vlastní předání si ovšem počkalo na slavnostní chvíli. Plaketu s diplomem a bundou s logem ČAM předali oběma nositelům dr. Jiří Grygar, čestný předseda ČAS a Zdeněk Bardon, vůdčí osobnost soutěže.

pribik.jpg
cagas.jpg

Oba ocenění poté přihlížející seznámili se zákulisím svého koníčka, který v jejich případě přerůstá až do profesionální podoby. Zatímco Pavel Cagaš pohovořil o technických záludnostech fotografického pozorování proměnných hvězd a hledání nových kandidátů proměnnosti, Václav Přibík nás seznámil se zákulisím objevu zajímavé novy v galaxii M81 i s tím, jak úspěch českých amatérských astronomů otočil za touto novou hvězdou i obří Keckův dalekohled.

m31.jpg
keck.jpg

S potěšením tak můžeme oběma oceněným, jistě nejen za porotu ČAM, pogratulovat a popřát jim nejen mnoho dalších zajímavých fotografií, ale také mnoho dalších minut, které velké světové dalekohledy budou v budoucnu věnovat českým a slovenským amatérským astronomům.

Autorem fotografií uvedených v článku je Petr Soukeník.




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »