Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  CASSINI - detailní snímek měsíce Iapetus

CASSINI - detailní snímek měsíce Iapetus

Iapetus.jpg
Americká kosmická sonda CASSINI (start 15. 10. 1997) úspěšně prolétla kolem Saturnova měsíce Iapetus. Stalo se tak v pátek 31. prosince 2004. Jedná se o ledový měsíc o průměru 1436 km s velkými světelnými kontrasty na povrchu. Přiložená fotografie části povrchu měsíce byla pořízena ze vzdálenosti 71 978 km.

Měsíc Iapetus má tzv. vázanou rotaci, což znamená, že směrem k Saturnu míří neustále jedna a tatáž jeho polokoule. Přední polokoule měsíce (ve směru pohybu) je velice tmavá, jako čerstvě vyasfaltovaná silnice. Naproti tomu "zadní" polokoule je mimořádně světlá, podobá se čerstvě zasněžené krajině.

Páteční průlet byl prvním těsným přiblížením sondy CASSINI k měsíci Iapetus během plánované čtyřleté mise na oběžné dráze kolem Saturna (navedení na oběžnou dráhu se uskutečnilo 1. 7. 2004). Druhé a poslední těsné přiblížení je naplánováno na 10. 9. 2007, kdy sondy prolétne ve vzdálenosti pouhých 1000 km nad jeho povrchem.

V současné době probíhají přípravy na přistání evropského modulu Huygens, který se oddělil 24. prosince 2004 od sondy CASSINI, na povrchu největšího Saturnova měsíce s názvem Titan. Přistání se uskuteční 14. ledna 2005.

Související článek: Iapetus - měsíc dvou tváří.

Zdroj: jpl.nasa
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »