Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotogalerie: Jedinečná návštěva komety 12P/Pons-Brooks

Fotogalerie: Jedinečná návštěva komety 12P/Pons-Brooks

Kometa Pons-Brooks za severního jara
Autor: Petr Horálek

Stejně jako se říká, že Halleyovu kometu můžeme spatřit v podstatě jednou za život, podobně vzácnou návštěvou nás nyní poctila kometa 12P/Pons-Brooks. Oběžná doba komety 1P/Halley je totiž 76 roků a znovu se jí dočkáme až v létě 2061. Kometa 12P má oběžnou dobu 71 let a nejbližší průchod přísluním připadá na 21. dubna 2024. Kometa je na fotografiích krásná a v tmavých lokalitách už je i triedrem viditelný náznak ohonu. Nejlepší období viditelnosti připadne kromě začátku března ještě na konec tohoto měsíce a na začátek dubna, i když kometa bude jen nevysoko nad obzorem. 

Kometa skýtá řadu příležitostí, jak ji zachytit. Možná se vám nepovede vytvořit tak pěkný obrázek, jako je v úvodu článku a jehož autorem je Petr Horálek, ale věříme, že se i vy pochlubíte se svými pokusy. Již zaslané snímky najdete v přiložené čtenářské galerii a další můžete vkládat přes formulář pro vložení snímku. Děkujeme.

Více informací k obrázku komety od Petra Horálka najdete v tiskovém prohlášení Univerzity v Opavě k nedávno zveřejněnému Astronomickému snímku dne: Kometa Pons-Brooks na jarní obloze. Snímek Fyzikálního ústavu v Opavě publikovala NASA

Orientační mapa polohy komety: 

Mapa dráhy komety 12P/Pons-Brooks od 22. února do 17. dubna Autor: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium
Mapa dráhy komety 12P/Pons-Brooks od 22. února do 17. dubna
Autor: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kometa 12P/Pons-Brooks je už i objektem pro malé dalekohledy a amatérské fotografy

Náhled Kategorie Místo pořízení Datum Autor


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »