Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotogalerie: Zákryt Venuše Měsícem 9. 11. 2023

Fotogalerie: Zákryt Venuše Měsícem 9. 11. 2023

Mesiac a Venuša tesne pred zákrytom
Autor: Juraj Hanula

Některé úkazy jsou krásné, i když nenastanou v noci. Typickým příkladem je zatmění Slunce. Jenže to je úkaz opravdu vzácný, za kterým musíme někam jet, nebo na něj čekat i několik let. A podobně vzácné jsou i zákryty planet Měsícem. 9. listopadu 2023 se k Měsíci přiblížila jasná Venuše a byl to opravdu pěkný pohled na ranní oblohu na srpek a jasnou hvězdu v jeho blízkosti. V dopoledních hodinách se Měsíc zdánlivě přiblížil k Venuši a kolem jedenácté nastal její zákryt osvětlenou stranou Měsíce. Výstup se uskutečnil krátce po poledni. 

Úkaz se odehrál na většině míst za řídkými vysokými oblaky, ale někde zhoustla oblačnost natolik, že úkaz nešlo pozorovat vůbec. Nejlepší podmínky pro živý přenos se naskytly v Opavě, kde se povedly moc pěkné záběry astronomům z Fyzikálního ústavu Univerzity v Opavě. Poměrně pěkný zážitek ze zákrytu byl živě streamován také z terasy iQLandie, kde se obě tělesa dařilo pozorovat malým dalekohledem.

Mnozí čtenáři našeho portálu také měli štěstí a vložili své snímky. Pokud chcete také nějaké vložit, využijte prosm náš formulář pro vložení snímků. Děkujeme.


Náhled Kategorie Místo pořízení Datum Autor


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »