Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Borovičkou, meteorická astronomie 1. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Borovičkou, meteorická astronomie 1. díl

RNDr. Jiří Borovička, CSc.
Autor: TV Noe

RNDr. Jiří Borovička, CSc., je český astronom pracující v Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově. Ve spolupráci s dalším světovým odborníkem na meteority, Pavlem Spurným, se zabývá výzkumem meziplanetární hmoty, především meteorů. V pořadu Hlubinami vesmíru nás seznámí s metodami meteorické astronomie.

Jak se meteory zkoumají? Jaký vliv měl první meteorit s rodokmenem? Podíváme se blíže do roku 1959, kdy byl pozorován tzv. bolid Příbram a poté nalezeny jeho pozůstatky.

Co vše se děje pří průletu zemskou atmosférou a jak se nalézají meteority v terénu?

Pojďme spolu s odborníkem nahlédnout k nebeskému divadlu, které nás tolik fascinuje.

RNDr. Jiří Borovička, CSc. během rozhovoru s Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Borovička, CSc. během rozhovoru s Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Premiéru odvysíláme v sobotu 7. května ve 20:20 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání nalezneme na https://www.tvnoe.cz/porad/34360-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-borovickou-meteoricka-astronomie-1-dil

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Jiří Borovička


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »