Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2019, 3. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2019, 3. díl

RNDr. Jiří Gyrgar
Autor: TV Noe

V posledním přehledu nejvýznamnějších astronomických objevů roku minulého bude RNDr. Jiří Grygar, CSc. hovořit o hlubokém vesmíru. Nejprve se zastaví u budoucího přiblížení galaxie M 31 v Andromedě k naší Mléčné dráze. Jaké jsou nové poznatky, které přinesla především družice Gaia, o této předpokládané události?

V roce 2019 přinesl program EHT (Event Horizon Telescope) první snímek černé díry. Jak se to stalo? A jak se upřesňuje Lemaîtrova – Hubbleova konstanta, která určuje stáří vesmíru?

RNDr. Jiří Grygar Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Grygar
Autor: TV Noe
Pokrok s detekcí nastal také u tzv. FRB – rychlých radiových záblesků, především je pozornost nyní upřena ke kanadskému radioteleskopu CHIME.

Rok 2019 byl také ve znamení významných událostí. 100 let oslavila Mezinárodní astronomická unie IAU a 150 let uplynulo od objevu Mendělejevovi periodické soustavy prvků.

Do vesmírného výzkumu se stále zapojují nové přístroje a roste i česká účast.

Zveme k poutavému přehledu astronomických objevů, které nabírají s přibývajícími přístroji na nebývalém tempu.

Sledujte premiéru v sobotu 7. listopadu ve 20:05 na TV Noe. Po premiéře můžete pořad sledovat ve videoarchivu.

Bližší info, včetně časů repríz, najdete na https://www.tvnoe.cz/porad/29469-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-zen-objevu-2019-3-dil

RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, TV Noe, Jiří Grygar


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »