Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou, astročástice

Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou, astročástice

RNDr. Michael Prouza, Ph.D., ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR
Autor: TV Noe

RNDr. Michael Prouza, Ph.D., ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky bude v tomto pořadu zpočátku hovořit o svém působení a poté se zaměříme na astročástikovou fyziku.

Protože byl hostem našeho pořadu před deseti lety, kdy mimo jiné představoval tento obor a také Observatoř Pierra Augera v Argentině, zaměříme se nyní na současný stav. Co se změnilo a co posunulo? Jaké jsou výsledky ve výzkumu kosmického záření? Už známe jeho původ a víme či tušíme, odkud k nám přichází?

Přiblížíme si i nové možnosti ve výzkumu Čerenkovova záření. Kde se chystá detekční technika a jaká bude?

Premiéru odvysíláme v sobotu 5. února ve 20:05 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání nalezneme na https://www.tvnoe.cz/porad/33497-hlubinami-vesmiru-s-dr-michaelem-prouzou-astrocastice . Po odvysílání premiéry bude ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/

RNDr. Michael Prouza, Ph.D. (vlevo) v pořadu Hlubinami vesmíru
RNDr. Michael Prouza, Ph.D. (vlevo) v pořadu Hlubinami vesmíru




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Michael Prouza


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »