Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Petrem Kabáthem, exoplanety 2. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Petrem Kabáthem, exoplanety 2. díl

Dr. Petr Kabáth v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Prvním dílem pořadu v roce 2022 se podíváme k výzkumu exoplanet s dr. Petrem Kabáthem z Astronomického ústavu AV ČR. Jak se zjišťují z kosmu exoplanety? Zákrytové metody a sledování radiálních rychlostí blízkých hvězd přinášejí zatím ty nejpodrobnější výsledky. Jak to astronomové prokazují a čím?

Horké Jupitery, vícenásobné extrasolární systémy, často překvapivé vlastnosti cizích světů a mnohé další skutečnosti doslova hýbou astronomickým světem.

Jaké jsou aktuálně nejznámější či nejpozoruhodnější exoplanety?

Nové družice zkoumající exoplanety a nově připravované poskytují velká očekávání. Například i českými odborníky spolu připravovaná kosmická observatoř PLATO je v tomto desetiletí velkou nadějí na obrovský posun vědomostí o těchto zatím jen tušených objevech.

S trochou fantazie a nadšení spolu nahlédněme do úžasné a blízké budoucnosti.

Premiéru odvysíláme v sobotu 8. ledna 2022 ve 20:05 na TV Noe.

Vysílání, reprízy i archiv naleznete na https://www.tvnoe.cz/porad/33317-hlubinami-vesmiru-s-dr-petrem-kabathem-exoplanety-2-dil

Dr. Petr Kabáth (vlevo) hovoří s Jindřichem Suchánkem o exoplanetách v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Dr. Petr Kabáth (vlevo) hovoří s Jindřichem Suchánkem o exoplanetách v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe
O autorovi

Štítky: Exoplanety, Hlubinami vesmíru, Petr Kabáth


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »