Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hubbleův dalekohled ve 3D - v kině IMAX

Hubbleův dalekohled ve 3D - v kině IMAX

Film o HST
Film o HST
Stokrát jste o tom četli a slyšeli, stovky fotografií jste si prohlédli na internetu a přesto nevíte, o čem přesně je řeč, protože představit si hlubiny vesmíru je nesnadné. Proč? Protože jste neviděli film HUBBLE 3D.

Stačí tato jediná lekce a pochopíte, jak se cítí astronaut při jeho práci, jak to asi vypadá ve vesmíru a co to opravdu znamená, když se řekne Hubbleův kosmický dalekohled. Zažít na vlastní kůži práci astronautů při opravě HST, být tak blízko tomuto dalekohledu výrazně se vyvyšujícím v dějinách astronomie, že to ani blíže nejde, zažít burácení motorů startujícího raketoplánu, podívat se do trojrozměrného obrazu mlhoviny M 42 v Orionu a prolétnout touto mlhovinou a samozřejmě si poslechnout základní informace o objektech, které HST pozoroval i o dalekohledu samém - to vše na největším plátně v ČR - to je zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. Ode dneška tento dokumentární film začíná promítat pražské kino IMAX - www.imaxpraha.cz.

Ti, kteří v loňském roce absolvovali besedu s astronautem Andrew Feustelem při jeho návštěvě České republiky, si jej bohatě užijí i v tomto snímku. Nebojte se, nedostali jsme pro tento server dárek od distributora filmu, abychom chválili. Ale měli jsme možnost film vidět na předpremiéře a odcházeli jsme s pocitem, který předčil očekávání. Určitě nebudete zklamáni.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Opozícia 2022 alebo inak zmeny fázy a veľkosti planéty Mars. Samotná opozícia nastala 8. decembra. Planéta bola snímaná cez Newton 256/1170 na dobsonovej montáži s kamerou ASI 120mc-s a barlowom 2x TeleVue.

Další informace »