Rozhovory o vesmíru - Téměř vánoční kometa
Vánoční svátky nám často připomínají tzv. Betlémskou hvězdu, pod kterou si představíme kometu. V tomto díle nám naše známá dvojice fyziků řekne spoustu historických i vědeckých zajímavostí o pradávné kometě, a dalších kusech velkých vesmírných balvanů. Bližší seznámení s kometami snad pomůže Samuelu Kováčikovi překonat jeho obavy.
Ledové balvany o velikosti až několika desítek kilometrů, které sviští kolem Slunce rychlostí několika set kilometrů za sekundu, zní definitivně jako hrozba. A Slunce jich obíhá slušné množství. Naštěstí si od nás vlasatice drží uctivou vzdálenost a zřídka proletí blízko Země. Slavila však narození Ježíše Krista kometa, anebo nás historikové tahají za nos?
Komety vylétají zpoza temného okraje Sluneční soustavy zvaného Kuiperův pás, který v sobě skrývá také její historii. Pomocí důkladného prozkoumání desítky komet lze mnohem lépe odpovědět na otázky typu: Přinesly kometu vodu na planety? Jaké bylo složení proto-slunečního oblaku, ze kterého vzniklo Slunce a všechny planety? Jakým procesem se oblak smrštil? A zjistíme, že komety jsme začali zblízka fotografovat už od 80. let minulého století pomocí prolétávajících družic.
Toto vše můžeme zjistit z dílu Rozhovorů o vesmíru (ve slovenském jazyce):