Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Rozhovory o vesmíru - Téměř vánoční kometa

Rozhovory o vesmíru - Téměř vánoční kometa

Vánoční díl vidcastu Rozhovory o vesmíru
Autor: Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU

Vánoční svátky nám často připomínají tzv. Betlémskou hvězdu, pod kterou si představíme kometu. V tomto díle nám naše známá dvojice fyziků řekne spoustu historických i vědeckých zajímavostí o pradávné kometě, a dalších kusech velkých vesmírných balvanů. Bližší seznámení s kometami snad pomůže Samuelu Kováčikovi překonat jeho obavy.

Ledové balvany o velikosti až několika desítek kilometrů, které sviští kolem Slunce rychlostí několika set kilometrů za sekundu, zní definitivně jako hrozba. A Slunce jich obíhá slušné množství. Naštěstí si od nás vlasatice drží uctivou vzdálenost a zřídka proletí blízko Země. Slavila však narození Ježíše Krista kometa, anebo nás historikové tahají za nos?

Komety vylétají zpoza temného okraje Sluneční soustavy zvaného Kuiperův pás, který v sobě skrývá také její historii. Pomocí důkladného prozkoumání desítky komet lze mnohem lépe odpovědět na otázky typu: Přinesly kometu vodu na planety? Jaké bylo složení proto-slunečního oblaku, ze kterého vzniklo Slunce a všechny planety? Jakým procesem se oblak smrštil? A zjistíme, že komety jsme začali zblízka fotografovat už od 80. let minulého století pomocí prolétávajících družic.

Toto vše můžeme zjistit z dílu Rozhovorů o vesmíru (ve slovenském jazyce):

 




Štítky: Asteroidy, Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU, Kometa , Samuel Kováčik, Vidcast, Norbert Werner, Rozhovory o vesmíru


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »