Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Video: Dětští vědci již pošesté překvapili svými přednáškami

Video: Dětští vědci již pošesté překvapili svými přednáškami

Dětská vědecká konference PřF UK v Praze a NF Neuron.
Autor: PřF UK Praha.

Již šestým rokem uspořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron vědecko-popularizační konferenci mladých výzkumníků z nejrůznějších oborů napříč biologií, geologií, inženýrstvím a neposledně také astrofyzikou a astronomií. Celkem 84 dětí přednášelo na fakultě 4. a 5 listopadu 2016 ve třech věkových kategorích o svých projektech, teoretických zájmech nebo výsledcích vlastního bádání, aby přesvědčilo odbornou porotu. Předvedly své znalosti i schopnosti v oboru a pochopitelně talentu v přednášení pro širokou veřejnost. Samotní porotci i pracovníci univerzity byli bez nadsázky šokováni úrovní znalostí současné generace mladých výzkumníků, z nichž ten nejlepší si mohl odnést příslib podpory nadace Neuron v dalším vývoji jeho projektu. A vy se nyní můžete podívat na záznamy z některých, těchto pozoruhodných přednášek.

Vědecká konference Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze je pořádána s jediným cílem - podpořit mladé vědce v předstředoškolském nebo předakademickém věku v jejich projektech a najít společnou cestu při snaze tyto projekty realizoovat. Díky významné podpoře Nadačního fondu Neuron je zajištěn jednak vysoký kredit akce a za druhé pochopitelně reálná podpora těch nejzajímavějších výsledků. Děti mohou přednést svůj příspěvek nebo vyvěsit svůj poster (a zároveň soutěžit) v těchto kategoriích vědních oborů:

  • Vědy o Zemi (geografie, geologie, meteorologie, mineralogie, paleontologie, …)
  • Živá příroda (biologie, zoologie, antropologie, botanika, ekologie, …)
  • Lidské tělo a medicína (anatomie, toxikologie, fyziologie, léčiva, farmakologie, …)
  • Hi-tech (technika, počítače, kosmonautika, astronomie, …)
  • Chemická a fyzikální kouzla (chemické či fyzikální jevy a pokusy, …)

V letošním ročníku se sešlo opravdu mnoho velmi kvalitních přípěvků, které porotcům určeným k hodnocení v dané věkové kategorii (10-13 let, 13-15 let nebo 15-18 let) v některých případech doslova vyrazily dech svou úrovní. Ačkoliv například vzdělání v astronomii je na základních školách silně upozaděno  minimálním zahrnutí látky do učiva, zájemci v této oblasti ze základních škol jsou schopni už poměrně uvědoměle prezentovat i kosmologická témata. Technici pro změnu překvapují svými neotřelými nápady, z nichž si čestné ocenění odnesl zaslouženě i reálný vývoj "hodinek s vodotryskem". Hlavní cenu Nadačního fondu Neuron si pak odnesl Jiří Močkoř, který ve svém věku pouhých 14 let byl schopen nejen napsat, ale rovněž populárně vysvětlit své algoritmy, statisticky počítající hodnotu Ludolfova čísla π.

Já bych si dovolila říct, že letošní ročník byl za těch 6 let patrně nejzářnějším důkazem toho, že mladá generace je opravdu plná šikovných a perspektivních výzkumníků. My je chceme co nejvíce podpořit, ať už formou individuálního přístupu z naší strany, například při jejich práci na středoškolských odborných činnostech, nebo právě touto Dětskou vědeckou konferencí, kde se mohou realizovat. A chceme jim ukázat, že to s nimi myslíme vážně, protože nejdůležitější ve výzkumu je neztrácet sny a i přes veškerou námahu vedoucí k výsledku věřit, že nic není nemožné.

Chtěla bych poděkovat Nadačnímu fondu Neuron za jeho obří podporu, jak finanční, tak organizační a všem porotcům letošního ročníku, mezi kterými byli kromě zaměstnanců univerzity například i zástupci České astronomické společnosti. Rovněž, a vlastně především, děkuji všem dětským účatníkům, kteří na konferenci přicestovali v některých případech opravdu zdaleka, dokonce i ze Slovenska! Ačkoliv další konference se uskuteční až za rok, už nyní se na ni těšíme. Ostatně právě za ten rok se mohou potenciální zájemci o účast na příštím, již sedmém ročníku, plně věnovat svým projektům, jejichž výsledky si opět s velkou chutí poslechneme a ty nejzajímavější podpoříme!

Mgr. Alexandra Hroncová, Oddělení vnějších vztahů Univerzity Karlovy

Vyjma příspěvků samotných účastníků si mohly děti též vyslechnout tři VIP přednášky pozvaných hostů (kteří se účastnili i porotcování). Klára Hulíková Tesárková zasvětila posluchače do Pohledu na svět očima demografa, známý popularizátor paleontologie Karel Cettl odlišil realitu od mýtů kolem dávných tvorů v přednášce Draci vs. Dinosauři a o málo známých úkazech na nočním nebi, o které nás okrádá škodlivé světelné znečištění, pohovořil Petr Horálek v povídání nazvaném Lovy skvostů temné oblohy. Petr Horálek rovněž v průběhu vyhodnocení soutěže upozornil na to, že popularizace vědy je nesmírně důležitá, jak už před více jak 100 lety řekl i velký popularizátor astronomie baron Artur Kraus. Na závěr upozornil, že právě tento známý pardubický rodák stál u zrodu České astronomické společnosti, která v příštím roce oslaví úctyhodných 100 let od svého založení. A že právě generace nových vědeckých nadšenců bude stát za její budoucností.

Níže můžete zhlédnout videa z přednášek natočených prezentačních bloků. Tato videa byla v průběhu konference streamována a nejinak tomu bude i v příštím roce.

Kontakty a další informace

Mgr. Alexandra Hroncová
Vedoucí Oddělení vnějších vztahů PřF Univerzity Karlovy
Adresa: Albertov 6, 128 43 Praha 2
Email: alexandra.hroncova@natur.cuni.cz
Tel.:
+420 221 95 1951

Kategorie 10 - 13 let

Kategorie 13 - 15 let

Kategorie 15 - 18 let

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] 6. dětská vědecká konference - PřF UK v Praze
[2] Nadační fond Neuron
[3] Zprávičky ČT Déčko: Dětská vědecká konferenceO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Dětská vědecká konference


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »